Poštvani,
Usvojiti se mogu samo maloletna deca.
Najbolje bi bilo da sa maćehom zaključite ugovor o doživotnom izdržavanju.
Poštvani,
Usvojiti se mogu samo maloletna deca.
Najbolje bi bilo da sa maćehom zaključite ugovor o doživotnom izdržavanju.
Poštovana,
Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.
Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.
Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.
Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.
Poštovana,
Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.
Poštovani,
Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.
Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.
Poštovana,
Vaša majka može raspolagati samo sa svojim dvotrećinskim udelom na kući.
Za života, ona može preneti svoj vlasnički udeo kome hoće, s tim da Vi imate zakonsko pravo preče kupovine, što znači da ukoliko reši da proda svoj udeo, mora prvo Vas ponutidi pa tek pošto Vi ponudu odbijete može pod istim uslovima prodati trećem licu.
U slučaju smrti moguće su dve situacije. Ukoliko postoji testament njena imovina će biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u samom testamentu. Ukoliko testamenta nema, primeniće se zakonsko nasleđivanje, gde ćete Vi i ćerka Vaseg pokojnog brata naslediti po polovinu celokupne zaostavštine.
Ugovor o doživotnom izdržavanju je za Vas dobra ideja. O njemu smo već pisali u ranijim odgovorima pa pogledajte u rubrici povezani saveti. Još jednom da naglasimo, imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.
Postovani,
Ono što Vas interesuje je Ugovor o doživotnom izdržavanju. Između ostalog njime se precizira način i obim izdžavanja i brige, kao i deo imovine koja bi nakon smrti komšinice bila preneta na Vas. U svakom slučaju ta imovina (u konkretnom slučaju kuća) ne ulazi u zaostavštinu, što znači da je naslednici ne nasleđuju. Ugovor mora biti zaključen u pisanoj formi i overen od strane sudije. Zakonski naslednici, ukoliko postoje, mogu tražiti od suda poništaj ugovora u roku od jedne godine od saznanja za postojanje ugovora a najkasnije u roku od tri godine od smrti komšinice, ako zbog njene bolesti ili starosti ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za Vas.