ugovor o doživotnom izdržavanju
12
2. strana
Poštovani, imam skoro pedeset godina, a od svoje treće godine imam maćehu. Da li ona može da me usvoji sada, jer u slučaju njene smrti ja nisam njen zakoniti naslednik, pa je mislila tako da me zaštiti. Ona nema svoju decu, samo ima braću i sestru.
— anonimno

Poštvani,

Usvojiti se mogu samo maloletna deca.

Najbolje bi bilo da sa maćehom zaključite ugovor o doživotnom izdržavanju.

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

Moj pokojni otac je sa sestrom i samnom napravio ugovore o dozivotnom izdrzavanju,znaci postoje dva ugovora.Jedan je napravljen sa sestrom kao davaocem izdrzavanja i njega i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na stan koji je u njegovom vlasnistvu.Drugi ugovor je napravljen izmedju mene kao davaoca i oca i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na kuce(3) sa placem koji su u njegovom vlasnistvu.Ostavinska rasprava je zakazana za ovaj mesec.Ali,moj pokojni otac ima dva sina iz prvog braka.Jedan od njih zivi u jednoj od kuca koje se nalaze u ugovoru koji je napravljen samnom,koristi tu kucu i nekih 3 ari placa (od ukupnih 6 ari),kucu je nadogradio i u njoj nesmetano zivi dugi niz godina.Tu kucu su nas otac i njegova majka sagradili dok su bili u braku (nekih 63 kvadrata)i u tom braku su kupili svih 6 ari placa.Posle razvoda njihove majke i naseg oca zajednicka imovina nije podeljena.Moj otac sa mojom majkom na preostala 3 ara placa gradi kucu od 33 m2 koja je i legalizovana pre dve godine i kucu od 63 m2 koja je samo sazidana i stavljena pod krov,bez drvenarije,kanalizacije,struje i vode.U braku sa mojom majkom dobija i stan od 50 m2.
Otac je preminuo prosle godine,a njegova bivsa supruga pre nekih 10-ak godina.Njihova zajednicka imovina ostaje i dalje ne podeljena.
Predpotstavljam da braca mogu da traze podelu imovine njihove majke (koju im ja ne sporim,jer vec koriste pola placa i kucu,ali oni hoce sve tri kuce i ceo plac pravdajuci se da je plac kupljen u braku sa njihovom majkom)Da li oni tom podelom ruse ugovor koji ja imam?Odnosno da li je moj ugovor moguce srusiti?Da li se rusenjem mog ugovora rusi i sestrin?Moram da napomenem da oni nisu brinuli o nasem ocu ni materijalno ni moralno,cak mu ni na sahrani nisu bili,dok smo sestra i ja brinule i sahranile onako kao je on to zeleo.O nasoj majci brinemo u svakom pogledu jer je tezak asmaticar i ima malu penziju. Unapred zahvalna..
— anonimno

Poštovana,

Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.

Ja i supruga cuvamo komsinicu koja nema nikog osim sestre(koja ne zivi sa njom).Ta osoba koju cuvamo je inace pravno lice u peenziji.Napisala je testament kako bi posle njene smrti sva pokretna i nepokretna imovina kao i deo novca koji se nalazi u banci ostao meni.Testament je napisan uz prisustvo dva svedoka koji su se potpisali sa brojem l.k.Da li ovakav testament vazi bez overe u sudu jer mi ona uporno tvrdi da vazi jer ima dva svedoka.Molim vas za vase misljenje.Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.

Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.

Postovani,
Nakon smrti mog oca majka, ja i brat nismo mogli da se dogovorimo kako fizicki da podelimo kucu. Na ostavinskoj raspravi kuca koju su moji roditelji stekli je podeljena bratu i meni po 1/6, a majci 4/6. Brat je ziveo sa majkom na spratu i ona mu je dozvolila do dovrsi prizemlje (postavio je plocice i parket) i tu je zivei sam. Ja sam udata i zivim sa mladjim sinom, muzem i njegovim roditeljima u svekrovom stanu. Brat je umro pre 2,5 godina i nakon toga nije koliko ja znam bilo ostavinske rasprave. Majka kaze da ce dati njegovoj vambracnoj cerki (koju je priznao) pola kuce, pola mojim sinovima (imam ih dva). Navodno nista nije preduzimala da to ostvari. Rekla mi je da ce ili to da se resi posle njene smrti ili da ce kucu da prepise ko je bude bolje cuvao "makar i par meseci pre smrti". Komsinica nakon bratovljeve smrti svakodnevno dolazi kod moje majke. Ona je bila bratovljeva ljubavnica, sto sam ja saznala tek pred njegovu smrt. Inace zivi u susednom dvoristu u istoj kuci sa bivsim suprugom (sa kojim ima svoju decu, dok sa mojim bratom nema). Nakon smrti moga brata predstavlja se kao njegova nevencana zena (iako nije zivela pod istim krovom sa njim niti delila trpezu, postelju jeste po pricanju komsija). Moje pitanje je sta ja i moja deca mozemo da nasledimo nakon mamine smrti. Ako bi ja sklopila sa njom ugovor o dozivotnom izdrzavanju sta bih mogla da dobijem. Ako je ona taj ugovor sklopila sa komsinicom da li ja dobijam neki deo kuce. Samo da napomenem da sam ja predlozila majci nakon bratovljeve smrti da se moj stariji sin koji zivi kao podstanar useli u jedan od ta dva stana da ne bi bila sama u kuci i da je ona to odbila navodno ne moze da da jednom unuku stan, jer bi unuka mogla da je tuzi. Izvinjavam se na opsirnom pismu u stilu Almodovarovog filma. Ja bih htela da cuvam majku pod uslovom da se to pravno precizira. Znam da moram sa njom otvoreno da razgovaram, ali me posavetujte koje su opcije.
— anonimno

Poštovana,

Vaša majka može raspolagati samo sa svojim dvotrećinskim udelom na kući.

Za života, ona može preneti svoj vlasnički udeo kome hoće, s tim da Vi imate zakonsko pravo preče kupovine, što znači da ukoliko reši da proda svoj udeo, mora prvo Vas ponutidi pa tek pošto Vi ponudu odbijete može pod istim uslovima prodati trećem licu.

U slučaju smrti moguće su dve situacije. Ukoliko postoji testament njena imovina će biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u samom testamentu. Ukoliko testamenta nema, primeniće se zakonsko nasleđivanje, gde ćete Vi i ćerka Vaseg pokojnog brata naslediti po polovinu celokupne zaostavštine.

Ugovor o doživotnom izdržavanju je za Vas dobra ideja. O njemu smo već pisali u ranijim odgovorima pa pogledajte u rubrici povezani saveti. Još jednom da naglasimo, imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Komsika mi je starija baka koja zivi sama i potrebna joj je pomoc. Ponudio bih joj da je cuvam do kraja zivota, a da mi posle smrti prepise kucu. Interesuje me, sta ce se desiti sa kucom i kome ce ona pripasti ako se pojave njeni naslednici? Mislim da ima samo bratanicu koja ima dve cerke ali koja zivi u drugom gradu i za nju nije zainteresovana i uopste je ne obilazi.
— anonimno

Postovani,

Ono što Vas interesuje je Ugovor o doživotnom izdržavanju.  Između ostalog njime se precizira način i obim izdžavanja i brige, kao i deo imovine koja bi nakon smrti komšinice bila preneta na Vas. U svakom slučaju ta imovina (u konkretnom slučaju kuća) ne ulazi u zaostavštinu, što znači da je naslednici ne nasleđuju. Ugovor mora biti zaključen u pisanoj formi i overen od strane sudije. Zakonski naslednici, ukoliko postoje, mogu tražiti od suda poništaj ugovora u roku od jedne godine od saznanja za postojanje ugovora a najkasnije u roku od tri godine od smrti komšinice, ako zbog njene bolesti ili starosti ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za Vas.

2
Pravne oblasti
Oznake