zastarelost
13
2. strana
Poštovani, molim Vas za razjašnjenje jedne nedoumice. Čuo sam da izvršenje kazne zastareva nakon dve godine od dana izrečene presude. Moj problem je sledeći. U aprilu 2009 godine sam napravio prekršaj prolazak kroz crveno, u decembru iste godine dobio sam rešenje kojim se kažnjavam oduzimanjem dozvole na tri meseca i novčanom kaznom. Kako sam se odselio sa adrese na kojoj sam živeo, a nisam se odazvao izvršenju presude, policija me je tražila nekoliko puta na datoj adresi i nakon toga su mi stavili fiktivnu adresu. E sada mene zanima da li ova presuda zastareva u decembru ove godine ili ne?! Hvala unapred!
Aleksandar R

Poštovani,

Rok zastarelosti iznosi 2 godine od dana dostavljanja presude, kako ste i pretpostavili. Pošto Vam je presuda dostavljena u decembru 2009. godine, zastarelost nastupa u decembru 2011. i Vi niste više u obavezi da izvršite kaznu.

Postovani,
bila sam korisnik sudentskog kredita u skolskoj 2003/2004 godini. Sa vracanjem kredita sam trebala da pocnem 1.04.2008. i to sa rokom otplate najduze 20 meseci. Kako nisam jos pocela sa otplatom, a nije pokrenut nikakav sudski postupak za naplatu potrazivanja, interesuje me da li je to potrazivanjje zastarelo i, ako nije, kada zastareva? Obzirom da sam potpisala i menicu, interesuje me da li postoji mogucnost da se ta menica aktivira ako je potrazivanje zastarelo?
Unapred hvala!
— anonimno
Poštovana,
Opšti rok za zasterevanje svih novčanih potraživanja je 10 godina.  U slučaju da ste potpisli blanko menicu, ona može da se aktivira sve dok glavno potraživanje ne zastari. S obzirom da ste zakasnili sa početkom otplate duga, u slučaju da budete tuženi moraćete da isplatite dug u celosti i to odjednom. Za neblagovremenu i neurednu otplatu duga zaračunava se i zatezna kamata.
Poštovani,
Dobila sam iz poreske uprave za neizmirenu obavezu plaćanja poreza na oružje za 2002 i 2003 godinu.Sve godine pre i posle su izmirene , a ja sam iz tog poreioda bacila uplatnice.(čuvam zadnje 5 godina ).Interesuje me kad zastareva potraživanje jer ne mogu da dokažem da sam platila.
Unapred hvala
Milica Radonić

Poštovana,

Poreska uprava ima dve vrste prava, pravo na naplatu poreza i pravo na utvrđivanje poreza. Pravo Poreske uprave na utvrđivanje poreza zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče. Zastarelost u ovom slučaju počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez. Pravo Poreske uprave na naplatu poreza zastareva takođe za pet godina ali zastarelost počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je poreska obaveza dospela za plaćanje. Prestaće da teče rok zastarelosti ukoliko Poreska uprava preduzme bilo koju radnju u cilju utvrđivanja ili naplate poreza. Nakon prekida, zastarelost počinje da teče iznova, od početka.

Na osnovu podataka iznetih u pitanju, mislimo da je pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza zastarelo (naravno, ako nije bilo prekida zastarelosti), ali ipak se o tome morate detaljnije raspitati kod Poreske uprave.

za koliko godina zastareva podela imovine posle razvoda bila sam 13 godina u braku prilikom razvoda nisam trazila svoj deo stecene imovine koja nije mala zato sto je dete ostalo sa ocem misleci da ce to biti njegovo medutim odnosi sina sa ocem su se pokvarili gde mu se preti iterivanjem iz kuce koju smo u zajednici napravili dali ja mogu sad da trazim svoj deo ukuci da bih obezbedila sina brak je razveden 1995
— anonimno

Poštovana,

Pravo na deobu zajedničke imovine ne zastareva. Jedino ograničenje koje zakon postavlja je da se deoba ne može zahtevati u nevreme, odnosno u vreme kada bi deoba za drugog suvlasnika značila štetu.

Poštovani,

U periodu od 2006 do avgusta 2011 godine na kući mojih roditelja strujomer je bio pokvaren, moji roditelji nisu prijavljivali kvar tako da su radnici distribucije stalno prilikom vršenja kontrole upisivali iste brojeve. Kako su upisivali uvek iste brojeve, računi za potrošnju su iznosili 0 dinara. Moji roditelji su znali da strujomer nije ispravan, nisu to prijavljivali, a za sve to vreme su uplaćivali na ime potrošnje određeni novčani iznos, kako oni to kažu "otprilike", iako je račun glasio na 0 dinara. Nagovarala sam ih da prijave, oni to nisu činili.... Koliko je to "otprilike" što su oni uplaćivali ja nisam sigurna, ali u svakom slučaju to je manje od onoga što su stvarno dugovali. Sada, kada je kvar ustanovljen po konačnoj prijavi moje majke da je strujomer neispravan, stiže račun da se za proteklih pet godina treba platiti 270 hiljada dinara koji je obračunat po prosečnoj upotrebi električne energije (verovatno su od toga oduzali one odokativno uplaćene iznose). Pošto dakle strujomer nije bio ispravan, oni nisu mogli utvrditi koliko je struje zaista potrošeno, pa su u skladu sa svojim pravilima obračunali vrednost utrošene energije - pretpostavljenu - i ispostavili račun.

Moja pitanja su sledeća:

Ko je bio dužan da prijavi neispravnost strujomera? Moja majka kaže da su joj u elektrodistribuciji rekli da su moji roditelji bili dužni to da urade, ali ja bih ovde postavila pitanje podeljene odgovornosti jer su momci koji su popisivali podatke sa strujomera dostavljali to službenicima u Elektordistribuciji - te kako nisu oni primetili da se brojevi sa strujomera ne menjaju? Da li je od uticaja po propisima to što ni oni nisu vodili računa o tome? Ili je odgovornost samo mojih roditelja?

Drugo, prema elektrodistribuciji obaveze zastarevaju u roku od godinu dana od dana kada je dug ustanovljen, a pošto je dug sada ustanovljen u septembru mesecu po tome bi zastarelost trebala da nastupi za godinu dana, tj. u 2012 godini, zar ne? Ali, mene interesuje, da li se ovde postoji apsolutna zastarelost? Znam da po Zakonu o privrednim društvima važi opšti rok zastarelosti od 3 godine, te - da li se ovo primenjuje i na Elektrodistribuciju, odnosno, da li bi po tom pravilu trebale da zastare obaveze mojih roditelja iz 2006 i 2007 godine?

Hvala Vam unapred na odgovoru!
— anonimno

Poštovana,

Vaši roditelji su bili dužni da bez odlaganja a najkasnije u roku od tri dana od saznanja, prijave Elektrodistribuciji neispravno funkcionisanje mernih uređaja nakon čega bi Elektrtodistribucija u roku od dva dana morala da preduzme odgovarajuće mere i obezbedi ispravno merenje.

Kako su Vaši roditelji nesmetano koristili električnu energiju koja je bila uredno isporučivana, u obavezi su da plate ono što su potrošili.

Elektrodistribucija bi trebalo da primenom pravila propisanih Uredbom o uslovima isporuke električne energije obračuna dugovanje i ispostavi račun za neovlašćeno korišcenje električne energije za period od poslednjih godinu dana i u tom slučaju se ne možete pozivati na zastarelost.

Zakon o privrednim društvima a posebno pravila o zastarelosti koja se u njemu nalaze, u ovom slučaju su apsolutno irelevantana.

U gradskom prevozu su meuhvatili da nemam kartu 2008.god. i napisali su mi kaznu, mene zanima da li ta kazna ima vremenski rok kada zastareva?
Natasa Ilic

Poštovana,

Potraživanje po osnovu doplatne karte za javni prevoz zastareva u roku od godinu dana. To znači da je potraživanje u tom roku utuživo, odnosno da se može sudskim putem naplatiti. Kada potraživanje zastari, to ne znači da Vi prestajete da budete dužnik, već samo da poverilac (u ovom slučaju GSP) ne može svoje potraživanje namiriti preko suda. U slučaju da dođe do spora, morate istaći prigovor zastarelosti, jer na zastarelost sud ne pazi po službenoj dužnosti.

2
Pravne oblasti
Oznake