Saveti
261
43. strana
Kako se postiže status "domaćeg državljana zaposlenog u inostranstvu" iz člana 6, stav 1, tačka 6 Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje? I kako se to dokazuje pred domaćim institucijama i koji propis to detaljnije definiše?
— anonimno

Poštovani,

Obveznik doprinosa koji je domaći državljanin a zaposlen je u inostranstvu (saglasno članu zakona koji ste pomenuli), dužan je da sam obračuna i plati doprinose po stopama iz člana 44 stav 1 istog zakona.

Reč je dakle o samooporezivanju, tako da Vam nikakvo dokazivanje pred nadležnim institucijama nije potrebno. Ukoliko ne poštujete gore navedenu obavezu, Poreska uprava može pokrenuti postupak kontrole i utvrđivanja poreskog činjeničnog stanja nakon čega će doneti rešenje u kome će utvrditi visinu poreza.

Za dodatne informacije savetujemo Vam da se obratite jedinici Poreske uprave u mestu Vašeg prebivališta.

Zakljucio sam ugovor, gde sam kao garanciju da ce duznik ispuniti svoju obavezu dobio blanko menicu, da li mi je bolje da se naplatim na osnovu menice ili je sigurnije da pokrenem tuzbu za isplatu duga na osnovu neispunjenja ugovornih obaveza. Hvala
— anonimno

Poštovani,

Bolje je da svoje potraživanje naplatite preko menice, ukoliko je ona akceptirana i naplativa. Podnošenjem tužbe sudu, morate računati na period trajanja procesa, koji po našem mišljenju neće biti manji od godinu dana, osim ukoliko ne dođe do priznanja. U sudskom postupku biste verovatno uspeli da naplatite i kamatu ukoliko za nju ima osnova.

Komunalna policija mi se unela u facu i zapretila da pomerim motor sa trotoara u Bulevaru Kralja Aleksandra. Motor nije nikome smetao, do prvog zida je bilo vise od 3 metra prostora i nije smetao niti prolaznicima niti stanarima koji zive u okolnim kucama i zgradama. Parkirao sam se iza znaka za zabranjeno parkiranje na kojem NIJE bio dodatni znak koji kaze da je zabranjeno parkirati se na trotoaru. Cak i da jeste bilo tog dodatnog znaka, po mojim saznanjima, za motore je dozvoljeno parkiranje bilo gde ukoliko se ne ometaju pesaci i ako ima min. 1.6m slobodnog prostora na trotoaru za prolaz pesaka (izmedju motora i zida/ograde). Da li je stvarno komunalni policajac bio u pravu ?
Big Muzzy

Poštovani,

Komunalni policajac je dužan da Vam obrazloži prekršaj koji ste učinili ili koji nameravate da učinite i imate pravo da to od njega zahtevate.

Po pravilu, komunalni policajac na licu mesta sastavlja neku vrstu zapisnika na koji možete staviti primedbu ukoliko je imate. Ako Vam komunalni policajac ne ponudi da primedbu stavite, možete od njega to zahtevati i dužan je da Vašu izjavu doslovno unese u zapisnik.

Morate imati na umu da zakon o bezbednosti saobraćaja iz 2009. godine zabranjuje parkiranje na trotoaru osim u slučaju da je to saobraćajnim znakom izričito dopušteno. Takođe je zabranjeno parkirati na prostoru koji je od strane gradskih vlasti proglašen za javnu površinu.

Što se nekorektnog i bahatog ponašanja tiče, komunalnog policajca možete prijaviti njegovom pretpostavljenom starešini u lokalnom ogranku komunalne policije na dotičnoj opštini, koji bi trebalo da protiv njega povede disciplinski postupak.

Zivim u Leskovcu a izdala sam stan Nisu jednoj zeni koja je zivela tu sest meseci i redovno svakog meseca placala kiriju ali za sve to vreme nije platila ni jedan jedini racun za struju i telefon. Racune nisam proveravala ali me je svakog meseca prilikom davanja kirije lagala kako placa racune. Nikakav ugovor sa njom nisam potpisala. Da li mogu da je tuzim?
Marija

Poštovana,

Za neplaćene račune Telekom i Elektrodistribucija će goniti Vas jer ste Vi dužnik, a ne Vašu stanarku sa kojom nisu ni u kakvom pravnom odnosu. Savetujemo da račune izmirite kako ne biste bili izloženi dodatnim troškovima u vidu kamata i eventualnih sudskih taksi, a da se kasnije naravno refundirate od stanarke. Ukoliko ne želi da Vam plati, možete je tužiti. Neophodno je da ste se  prethodno sporazumele da ona plaća te račune, jer se tu onda radi o povredi ugovorne obaveze. To što ugovor nije sačinjen u pismenoj formi nije prepreka za podnošenje tužbe ali će Vam biti otežano dokazivanje njegovog postojanja i sadržine. Da biste u sporu uspeli, neophodno je da između ostalog dokažete: postojanje i sadžinu usmenog ugovora, da je žena živela u tom stanu u periodu za koji računi nisu plaćeni, da računi nisu plaćani.

Postovani,
Sa muzem sam u braku tri i po godine i imamo dvoje maloletne dece. Zbog njegove prevare i zbog toga sto nece da ostavi drugu zenu, podneo je zahtev za razvod braka a to sam saznala kada mi je stigao od suda poziv za rociste i jos nesto od njegovog advokata (predlog za podelu imovine, koliko puta mesecno da vidja decu…) Od imovine koju smo stekli u braku imamo dva stana i automobil. On je predlozio da meni sa decom ostane veci stan i automobil a njemu manji stan. Zelela bih pre svega da obezbedim decu pa me intresuje da li mogu da ga nateram da jedan stan prepise na jedno a drugi na drugo dete? Takodje me interesuje kako da obezbedim sto vecu alimentaciju jer on ima jaku paltu? Unapred zahvalna.
— anonimno

Postovana,

Od advokata ste verovatno dobili predlog za sporazumni razvod braka koji sadrži predlog za deobu zajedničke imovine i vršenje roditeljskog prava. Ukliko prihvatite predlog, potpisaćete sporazum, na osnovu koga će sud doneti presudu o razvodu. Sud se neće protiviti vašem sporazumu ukoliko nađe da je takav sporazum u najboljem interesu Vaše dece.

Visinu alimentacije određuje sud na osnovu redovnih primanja vaseg muža, njegovog opšteg imovnog stanja, potreba deteta i drugih relevantnih okolnosti. Ukoliko se okolnosti budu izmenile, sud će na Vaš zahtev izmeniti i visinu aleimentacije.

Sto se imovine tiče, ne možete ‘naterati’ supruga da prepiše stan na Vaše dete jer se zajednička imovina deli isključivo između supružnika, a nakon deobe svaki od supružnika može dalje njome raspolagati po sopstvenom nahođenju.

Molim Vas da mi pomognete u resavanju moje situacije. Kupili smo stan u izgradnji i platili 40% cene a dogovor je bio da ostatak para damo sest meseci od kada stan bude gotov i useljiv. Godinu i po dana kasnije zgrada je zavrsena ali sada na vratima naseg stana stoji tudje prezime. Predpostavljamo da tu niko ne zivi jer smo mesec dana redovno obilazili zgadu u nadi da cemo dobiti neku informaciju od investitora koji se nije javljao. Pre tri dana smo se sreli s investitorom koji nam je objasnio da je taj stan pripao drugoj porodici jer je ona dala vise (70% cene) a da je za nas ostavio drugi stan. Taj drugi stan ima istu kvadratutu ali drugaciji raspored protorija i manju terasu, nalazi se na drugom kraju zgrade i po nasem misljenju manje je osvetljen, sto investitor osporava. Koja su nasa prava na stan koji smo vec skoro pola platili i kako da se izborimo s investitorom koji kaze da ne moze da nam vrati ucesce jer je sve pare ulozio u zgradu?
Lazar

Poštovani,

Svojina na stanu se stiče momentom upisa u zemljišne knjige (katastar). Sve dok niste upisani u katastar nepokretnosti kao vlasnik, stan nije Vaš čak iako ste potpisali ugovor i platili punu cenu. Drugim rečima, vlasnik stana je onaj koji se u katastru nepokretnosti vodi kao vlasnik bez obzira čije ime stoji na vratima stana. Ukoliko niste zainteresovani za drugi stan koji Vam je ponuđen, investitor je načelno dužan da Vam vrati pun iznos  primljenog učešća, kao i da naknadi eventualnu štetu koju Vi zbog toga trpite a to se može izdejstvovati i na sudu podnošenjem tužbe. Činjenica da je investitor sav novac uložio u izgradnju zgrade je apsolutno irelevantna. Svakako savetujemo da u potonjim radnjama koje butete preduzimali rešavajući ovo pitanje, koristite usluge advokata.

... 43
Pravne oblasti
Oznake