Nasledno pravo
46
2. strana
Ja sam odrastao sa babom i dedom, starao se o njima, lecio i na sebe preuzeo svu odgovornost i troskove od svog punoletstva. sada imam 34 god. Deda je preminuo 2003.god i pre smrti testamentom pred sudijom i dva svedoka proglasio mene jedinim naslednikom njegove imovine a da imam obavezu da ga sahranim i da nastavim da izdrzavam babu do kraja njenog zivota. Deda je imao dve cerke i obe je u testamentu iskljucio iz bilo kakvog nasledstva. Ostavinsko nije pokrenuto posle njegove smrti do pre dva meseca kada sam ga ja pokrenuo i sada se javlja njegova cerka TJ. moja tetka i trazi nuzni deo, a u testamentu jasno i precizno pise da je testator upoznat sa nuznim delom i da iskljucuje cerke iz nasledstva. Rociste je zakazano za 31.januar 2012.god pa me zanima da li postoji mogucnost da ona dobije nesto. A pritom su se baba i druga cerka odrekle u moju korist tj. kako je i pokojni deda zeleo. Hvala unapred
Nemanja

Poštovani,

Ako je Vaš deda u testamentu iskljlučio iz nasledstva svoju ćerku ne bi trebalo da imate razloga za brigu. Isključenje može biti potpuno ili delimično. Razlog za isključenje može biti teža povreda neke zakonske ili moralne obaveze koju je nužni naslednik imao prema ostaviocu odnosno testatoru. Na primer, ako se uvredljivo ili grubo odnosio prema ostaviocu, ako je umišljajno učinio krivično delo prema ostaviocu ili njegovom detetu, bračnom drugu ili roditelju, ako se odao neradu i nepoštenom životu.

Postovani,
moja majka je zivela nevencano sa covekom 25 god.Zanimame posle njene smrti da li on ima pravo po zakonu na nasledstvo.Inace smo sestra i ja naslednici.

Hvala
Loncar branislava

Poštovana,

Zakon o nasleđivanju ne predviđa mogućnost da ostavioca, primenom pravila zakonskog nasleđivanja, nasledi njegov vanbračni partner. U konkretnom slučaju, pomenuti čovek ne nasleđuje Vašu majku.

na ostovinskoj raspravi 2004 moja sestra se prihvatila 1/3 dela kuca. Sad bi ona da se odrekne tog dela u moju korist ili da mi pokloni interesuje me kakva je prcedura i kolika si placanja (poez takse) barem priblizno
s postovanjem
HVALA
— anonimno

Poštovani,

Izjava o prihvatanju nasleđa je neopoziva. To u konkretnom slučaju znači da se Vaša sestra sada ne može odreći nasleđa koje je prihvatila. Ostaje mogućnost da tim svojim delom slobodno raspolaže pa može ugovorom o poklonu na Vas preneti pravo svojine koje ima na trećini predmetne kuće. U tom slučaju postoji obaveza plaćanja poreza na poklon. Poreski obveznik je poklonoprimac, a visina poreza zavisi od vrednosti poklona.

Molila bih da mi pomognete da saznam koje je moje pravo: Otac je nedavno preminuo i maćeha je pokrenula ostavinsku raspravu. Otac ima dvoje dece iz prethodnog braka a sa maćehom nema dece. Brat i ja smo punoletni i živimo sa našim porodicama. Koja su naša prava. Unapred zahvalni.
Jugoslava Filipović

Poštovana,

Primenom pravila zakonskog nasleđivanja, maćeha, Vaš brat i Vi nasleđujete po trećinu zaostavštine.

Zakljucila sam ugovor o dozivotnom osiguranju sa mamom i tatom(predmet ugovora je trospratna kuca).Tata je preminuo pre 6 meseci,dali ja sad mogu da povedem postupak da nasledim tatin deo.
Koji postupak treba da pokrenem,ili da pokrenem postupka tek posle mamine smrti.
Hvala unapred
— anonimno

Poštovana,

Pretpostavljamo da ste zaključili ugovor o doživotnom izdržavanju. Ako je tako, predmet ugovora o doživotnom izdržavanju prelazi u svojinu davaoca izdržavanja tek kada davalac izdržavanja ispuni sve uslove iz ugovora. Ukoliko je nakon smrti Vašeg oca ostala obaveza izdržavanja majke, trospratna kuća će preći u Vašu svojinu tek nakon njene smrti. Ovo je uobičajeni način rešavanja pitanja iz ugovora o doživotnom izdržavanju a konkretniji odgovor na Vaše pitanje je moguće dati tek nakon izvršenog uvida u predmetni ugovor.

Postovani,
U bracnoj zajednici moga oca i majke a na ocevom nasledjenom placu, sagradjena je kuca koja je pre 5 godina prodata i od tog novca kupljena kuca i plac u drugoj opstini.
Nakon smrti oca, majka je pokrenula ostavinsku raspravu i trazila izuzece od 50% na ime bracne tekovine.Objasnjeno nam je da se izuzece ne moze dobiti ukoliko se ostali naslednici ne sloze.
Moj otac osim mene ima jos dvoje dece iz prethodnog braka.
Obzirom da sa najstarijom cerkom moga oca nismo ni u kakvom kontaktu vec 30 godina i njena adresa nam je nepoznata, sud je nalozio da majka uplati 10000 dinara u depozit suda radi objavljivanja oglasa i postavljanja privremenog zastupnika.
Zanima me, da li je moguce osporiti izuzece na ime bracne tekovine i sta joj je ciniti u tom slucaju i da li je majka obavezna da uplati navedenu sumu u depozit suda i kakve su pravne posledice ukoliko to ne ucini.

Hvala.
— anonimno

Poštovana,

Sa zahtevom za izuzimanje dela zajedničke imovine iz zaostavštine u ostavinskom postupku moraju se saglasiti ostali naslednici. Ukoliko neko od naslednika uskrati saglasnost, znači da osporava pravo licu koje traži izuzimanje da određenu imovinu izuzme iz zaostavštine. U tom slučaju spor više nije činjenične već pravne prirode pa će postupajući sudija suprotstavljene strane uputiti na parnicu da reše to pitanje.

Nepostupanje po nalogu suda i odbijanje da se uplati određeni iznos u sudski depozit može da dovede do toga da sud prolongira navedene radnje objavljivanja oglasa i postavljanja privremenog zastupnika do momenta uplate sudskog depozita. Takođe je moguće da neizvršenje naloga suda, isti shvati kao odustanak od zahteva koji se u vezi sa nalogom postavlja.

2
Pravne oblasti
Oznake