Nasledno pravo
46
4. strana
Moje postovanje! Nadam se da cete moci da mi odgovorite na osnovu sledecih podataka koje cu vam izneti. 1984.god. sam se vencala sa suprugom i imamo sina koji je rodjen iste godine. Iste godine smo kupili plac na kojem je sagradjena kuca i uredjeno dvoriste, a moglo se jer se on bavi privatnim poslom. Inace, da napomenem, da se kuca vodi na firmu. 2001. god. saznajem da je u vezi sa 30 god. mladjom od sebe zenskom osobom i da je ona u drugom stanju sa njim i da je uvek imao avanture u braku. Resila sam da odem iz kuce sa sinom koji je tada imao 17 godina, prelazim da zivim u stan njegove pokojne tetke cije je naslednike isplatio ali stan nije preveden!Iste godine kada sam izasla iz kuce sa sinom,doveo je tu devojku i sa njom do danas ima dvoje dece i trece treba da se rodi! Te godine je kupio i stan na moru i izvrsio kupovinu objekata sa novcanom masom koju je stekao dok smo bili u zajednici za prosirenje preduzeca. Za sve ove godine nismo se zakonski razveli, niti je on to do sada trazio. U korektnim smo odnosima,pomaze mi jer sam ostala bez posla, i zdravstveno osiguranje mi se vodi na supruznicki status od tada. Sin i ona se vode kao radnici u njegovoj firmi. Mene sada zanima, obzirom da ima zdravstvene probleme i intervencije (srce) u slucaju da mu se nesto desi kakva su moja prava na imovinu obzirom da to nista nije reseno ni pravno ni usmeno na zalost! Unapred zahvalna!
— anonimno

Poštovana,

U slučaju smrti Vašeg supruga Vi se, zajedno sa Vašim sinom i njegovom vanbračnom decom, javljate kao zakonski naslednik s obzirom da brak nije razveden. Zaostavštinu bi ste nasledili na jednake delove. Međutim, takođe bi ste imali pravo na zahtev za izdvajanje zajedničke imovine iz zaostavštine po osnovu bračne tekovine, tačnije imate pravo na jednu polovinu stvari koje ste stekli tokom trajanja zajednice života sa Vašim suprugom, na čemu stičete pravo svojine, dok na delu koji bude pripao njemu u svojinu takođe imate pravo nasleđa.

Moj otac je bio u prvom braku i iz prvog braka ima mene. Zatim se opet ozenio i sa tom drugom zenom je dobio sina ali taj sin je preminuo mlad. Za vreme braka sa drugom zenom je dobio stan i taj stan je i dalje u otkupu i vodi se na mog oca. Moj otac je preminuo prosle godine a druga zena pre par meseci, Druga zena osim sina kog je imala sa mojim tatom nije imala vise dece. Moj otac je bio vlasnik stana i moguce je da je imao stan i pre braka sa drugom zenom, sa mojom majkom nije imao stan.
Interesuje me ko je naslednik stana? Da li ja nasledjujem ceo stan ili samo polovinu koja je pripadala mom ocu?
Unapred puno hvala
Petrovic Vanja

Poštovana,

Trebalo bi da imate pravo samo na polovinu stana (na onaj deo koji pripada Vašem pokojnom ocu jer Vi samo njega nasleđujete), drugu polovinu po zakonu nasleđuje neko lice koje pripada zakonskom krugu naslednika druge žene Vašeg oca. U svakom slučaju to će do detalja biti raspravljeno u ostavinskom postupku.

Otac,moja sestra i ja smo imali sklopljen ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa pokojnim dedom u kome je sve jasno navedeno kome i koji deo deda ostavlja nakon smrti.Jasno mi je da cemo sestra i ja morati da platimo porez na svoje delove,ali sada cujem da ce se na ostavinskoj raspravi koja treba da bude uskoro pojaviti i neka sudska taksa koja nikako nije mala.Napominjem da je sva imovina kojom je deda raspolagao navedena u ugovoru,da je ugovor potpisan pre vise godina.Nije mi jasno da cemo morati da platimmo taksu nekih 6500 din + 0.5% od vrednosti nasledjenog dela,a odmah zatim i porez koji je 2.5 %.Da li smo kojim slucajem oslobodjeni placanja ove takse,jer je vec sve sadrzano u ugovoru i izmedju nas, (davalaca izdrzavanja),nema nikakvih spornih pitanja.
— anonimno

Poštovani,

Obaveze plaćanja sudskih taksi kao i obaveze plaćanja poreza nisu uslovljene postojanjem ili nepostojanjem spornih pitanja u Vašem ugovoru o doživotnom izdržavanju.

Imam ugovor o doživotnom izdržavanju sa ujakom. U ugovoru je predviđena i obaveza staranja o ujni. Ujak je preminuo, ostavinski postupak je obustavljen jer je celokupna imovina obuhvaćena ovim ugovorom. Zanima me da li mogu pokrenuti postupak uknjižbe mog prava svojine na nepokretnosti koja je obuhvaćena ovim ugovorom iako je ujna još u životu?
— anonimno

Poštovani,

Na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju možete steći pravo svojine na predmetu ugovora tek nakon što ispunite sve obaveze koje ste preuzeli zaključenjem takvog ugovora. Nakon smrti Vašeg ujaka ostala je obaveza staranja o ujni. Tek nakon smrti Vaše ujne moći ćete da upišete pravo svojine na nepokretnosti.

postovani,otac je preminuo u bolnici,ja bih da pokrenem ostavinsku raspravu,ali ne znam odakle da krenem.da li se umrlica vadi na opstini na kojoj je preminuo ili na opstini na kojoj je ziveo?da li maceha moze uzeti njegovu penziju,a odreci se svoje bez ostavinske rasprave?ne komuniciramo, pa je moguce da obe pokrenemo ostavinsku raspravu.hvala
— anonimno

Poštovana,

Kada neko lice umre, matičar treba da izvrši upis smrti u matičnu knjigu umrlih, da sastavi smrtovnicu i da je dostavi nadležnom sudu koji po službenoj dužnosti treba da pokrene ostavinski postupak. Za raspravljane zaostavštine nadležan je sud na čijem je području ostavilac imao prebivalište u trenutku smrti. Ostavinsku raspravu mogu inicirati i naslednici, pri čemu nije bitno ko će od naslednika to učiti jer sud na ročište poziva sve naslednike. Povodom raspravljanja zaostavštine jednog umrlog lica nije moguće voditi više ostavinskih postupaka. Što se penzije tiče, raspitajte se kod fonda za penziono osiguranje jer to zavisi od vrste penzije koju je umrli primao.

Postovani,otac mi je umro pre dva meseca. Izmedju ostalog, u vlasnistvu je imao stan koji nije jos uvek uknjizen. Ostavinska rasprava je zakazana za mesec dana. Da li je dovoljno da na sudu prikazemo samo kupoprodajni ugovor, po kome se vidi da je moj otac kupio taj stan i da je vlasnik istog, posto drugi dokument nemamo? Hvala!
— anonimno

Poštovani,

Na zakazano ročište ponesite pomenuti kupoprodajni ugovor i naglasite da nije izvršen zemljišno-knjižni prenos vlasništva. Sudija će Vas dalje uputiti.

4
Pravne oblasti
Oznake