Nasledno pravo
46
5. strana
Postovanje,U braku sam 12god i sve sto imamo steklismo zajedno.Pre 4god.se pojavila suprugova vanbracna cerka koja je tada imala 12god i koju je on tek tada i priznao jer do tada nije ni znao da postoi.Njena majka sada hoce da trazi neki nuzni deo koji navodno pripada detetu,pa me zanima da li je to moguce sada, obzirom da je moj suprug ziv ili joj to pripada tek posle njegove smrti.Unapred hvala za Vas odgovor
— anonimno

Poštovana,

Vanbračna ćerka Vašeg supruga ima pravo na nužni nasledni deo ali tek nakon smrti Vašeg supruga. Nije moguće zahtevati nasledstvo unapred, jer pravo da se nasledi nastaje u trenutku smrti ostavioca.

Moj otac je sa mojom pokojnom majkom, napravio dve kuce. Pokojna majka je umrla.Otac pre no sto se ponovo ozenio napravio testament, gde je napisano da sve ostavlja deci, koja ce to deliti podjednako. Sada ide pitanje, koja prava ima njegova nova zena, u slucaju da otac umre ?
Unapred hvala.
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko je testament punovažan i ukoliko zaista proglašava decu za naslednike, Vaša maćeha može zahtevati nužni nasledni deo.

Poštovani,živim sa dve ćerke i maćehom, koja bi da nam ostavi po jedan stan. Da li možemo svaka pojedinačno da napravimo sa mojom maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju. Znači, samnom bi napravila ugovor o doživotnom izdržavanju i ostavila mi jedan stan, i sa svakom ćerkom pojedinačno ugovor i ostavila im po stan.Šta bi tom prilikom trebale da platimo prilikom overe i sklapanja ugovora? Unapred hvala.
— anonimno

Poštovana,

Vaša maćeha je slobodna da potpiše više ugovora o doživotnom izdržavanju ukoliko je to njena volja. Postupak se odvija pred sudijom. Plaća se sudska taksa čija visina zavisi od vrednosti predmeta svakog pojedinačnog ugovora.

Postovani,suprug mi je preminuo,djece nemamo,imamo imovinu u Srbiji i Crnoj Gori koja se vodi na njega.sa njegove strane ima samo sestru.koja su prava moja i njena?
— anonimno

Poštovana,

Ako nema testamenta, primeniće se zakonsko nasleđivanje gde sestra Vašeg supruga i Vi nasleđujete po polovinu zaostavštine.

Poštovani, imam skoro pedeset godina, a od svoje treće godine imam maćehu. Da li ona može da me usvoji sada, jer u slučaju njene smrti ja nisam njen zakoniti naslednik, pa je mislila tako da me zaštiti. Ona nema svoju decu, samo ima braću i sestru.
— anonimno

Poštvani,

Usvojiti se mogu samo maloletna deca.

Najbolje bi bilo da sa maćehom zaključite ugovor o doživotnom izdržavanju.

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

5
Pravne oblasti
Oznake