Nasledno pravo
46
6. strana
Ugovorom o poklonu sam sinovima iz bracne zajednice poklonio zajedno sa suprugom celokupnu zajednicku imovinu na po 1/2 jer smo sve stekli zajedno u toku trajanja braka oko 35 godina. Nedavno je supruga saznala da sam imao vanbracnu vezu iz koje je rodjeno dete te smo se razveli, ali smo ostali da zivimo sa decom koja o tome nista ne znaju u zajednickoj kuci ali nameravamo da ponovo sklopimo brak. S obzirom da je ugovor o poklonu sacinjen pre rodjenja deteta iz vanbracne veze da li postoji mogucnost da u buducnosti trazi ponistaj ovog ugovora, nuzni deo i sl., da li da sa suprugom izvrsimo deobu imovine jer je njen udeo znatno veci s obzirom da je cela njena porodica ucestvovala u izgradnji, otplacivali kredit, kupili sve stvari itd. Takodje su deca na celokupnu imovinu stavili hipoteku radi obezbedjenja kredita na 20 godina radi kupovine nove nekretnine! Molim za savet!
— anonimno

Poštovani,

Deobu zajedničke imovine možete izvršiti kako za vreme trajanja braka tako i posle razvoda. To u vašem slučaju nije toliko važno, pogotovu ako se u obzir uzme da ste celokupnom imovinom već raspolagali u korist sinova rođenih u braku.

Prema pravilima zakonskog nasleđivanja, Vas nasleđuju na jednake delove sva Vaša deca (bračna i vanbračna) i supruga ukoliko Vas nadživi, a Vašu (bivšu/buduću) suprugu sva njena deca i Vi ukoliko budete suprug i nadživite je.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici nasleđuje Vas. Ono što se nasleđuje je zaostavština, a nju čini imovina koju imate u trenutku smrti. Međutim, kako ste učinili poklon sinovima iz braka koji su zakonski naslednici, onda se i vrednost tih poklona uračunava u Vašu zaostavštinu. S obzirom da ste poklon učinili zajedno sa suprugom, a kako je to bila zajednička imovina kojom ste sporazumno i zajednički raspolagali, u Vašu zaostavštinu bi trebalo da uđe samo ono što ste Vi poklonili odnosno  samo Vaš udeo u zajedničkom poklonu.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici ima pravo na nužni nasledni deo koji iznosi polovinu onog dela zaostavštine koji bi mu pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja.

posto nam otac nije nista ostavio a bumro je 2008 maceha u martu 2011 prepostavljamo ja brat da je napravio neki sporazum sa cerkom iz drugog braka ili ugovor o izdrzavanju ili poklon mi to nemozemo da saznamo da li ja i brat mozemo nekim postupkom da imamo nuzni deo
— anonimno

Poštovana,

Potrebno je prvo da vidite u nadležnom sudu da li je održana ostavinska rasprava nakon smrti vašeg oca. Ako nije, morate inicirati ostavinski postupak, na kome ćete zajedno sa bratom naznačiti da se nalazite u svojstvu naslednika koji se pozivaju na nasleđe po zakonskom redu nasleđivanja. Dalje će Vas kroz postupak voditi postupajući sudija.

Ukoliko je održana ostavinska rasprava i ako je doneto rešenje o nasleđivanju, morate tužbom pokrenuti parnični postupak u kome ćete zahtevati od naslednika nužni nasledni deo.

Ako je Vaš otac zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju, imovina koja je predmet tog ugovora ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Ukoliko je Vaš otac za života poklonio deo svoje imovine nekom od zakonskih naslednika (recimo ćerki iz drugog braka) pa je zbog toga Vaše pravo na nužni nasledni deo povređeno, imate pravo da zahtevate nužni nasledno deo u parničnom postupku podizanjem tužbe u roku od tri godine od smrti poklonodavca (vašeg oca).

Moj pokojni otac je sa sestrom i samnom napravio ugovore o dozivotnom izdrzavanju,znaci postoje dva ugovora.Jedan je napravljen sa sestrom kao davaocem izdrzavanja i njega i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na stan koji je u njegovom vlasnistvu.Drugi ugovor je napravljen izmedju mene kao davaoca i oca i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na kuce(3) sa placem koji su u njegovom vlasnistvu.Ostavinska rasprava je zakazana za ovaj mesec.Ali,moj pokojni otac ima dva sina iz prvog braka.Jedan od njih zivi u jednoj od kuca koje se nalaze u ugovoru koji je napravljen samnom,koristi tu kucu i nekih 3 ari placa (od ukupnih 6 ari),kucu je nadogradio i u njoj nesmetano zivi dugi niz godina.Tu kucu su nas otac i njegova majka sagradili dok su bili u braku (nekih 63 kvadrata)i u tom braku su kupili svih 6 ari placa.Posle razvoda njihove majke i naseg oca zajednicka imovina nije podeljena.Moj otac sa mojom majkom na preostala 3 ara placa gradi kucu od 33 m2 koja je i legalizovana pre dve godine i kucu od 63 m2 koja je samo sazidana i stavljena pod krov,bez drvenarije,kanalizacije,struje i vode.U braku sa mojom majkom dobija i stan od 50 m2.
Otac je preminuo prosle godine,a njegova bivsa supruga pre nekih 10-ak godina.Njihova zajednicka imovina ostaje i dalje ne podeljena.
Predpotstavljam da braca mogu da traze podelu imovine njihove majke (koju im ja ne sporim,jer vec koriste pola placa i kucu,ali oni hoce sve tri kuce i ceo plac pravdajuci se da je plac kupljen u braku sa njihovom majkom)Da li oni tom podelom ruse ugovor koji ja imam?Odnosno da li je moj ugovor moguce srusiti?Da li se rusenjem mog ugovora rusi i sestrin?Moram da napomenem da oni nisu brinuli o nasem ocu ni materijalno ni moralno,cak mu ni na sahrani nisu bili,dok smo sestra i ja brinule i sahranile onako kao je on to zeleo.O nasoj majci brinemo u svakom pogledu jer je tezak asmaticar i ima malu penziju. Unapred zahvalna..
— anonimno

Poštovana,

Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.

Ja i supruga cuvamo komsinicu koja nema nikog osim sestre(koja ne zivi sa njom).Ta osoba koju cuvamo je inace pravno lice u peenziji.Napisala je testament kako bi posle njene smrti sva pokretna i nepokretna imovina kao i deo novca koji se nalazi u banci ostao meni.Testament je napisan uz prisustvo dva svedoka koji su se potpisali sa brojem l.k.Da li ovakav testament vazi bez overe u sudu jer mi ona uporno tvrdi da vazi jer ima dva svedoka.Molim vas za vase misljenje.Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.

Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.

Postovani,

otac je preminuo i nije ostavio testament.Kako i gde da pokrenemo ostavinski postupak uzimajuci u obzir cinjenicu da je deo imovine,kucu i novac u banci,imao i u Crnoj Gori.

Unapred veliko hvala
— anonimno

Poštovani,

Sud bi trebalo da pokrene ostavinski postupak po službenoj dužnosti, ali možete mu se obratiti sa zahtevom za pokretanje ostavinskog postupka. Mesno je nadležan sud na čijem području je u trenutku smrti ostavilac (Vaš otac) imao prebivalište. U postupku za raspravljanje zaostavštine sud utvrđuje koja imovina sačinjava zaostavštinu, pa navedite da ostavilac ima pokretnu i nepokretnu imovinu u Crnoj Gori, nakon čega će Vas sudija dalje uputiti.

otac mi je umro pre tri meseca.naslednici smo ja i moja maceha.u braku su bili preko 50 godina.otac je posedovao kucu sa placom izgradenom u zajednici sa macehom.od oca je dobio na poklon kucu sa placom i sumom.maceha nema dece sa mojim ocem i nema u opste.koja su moja nasledna prava.kakva je podela sa ovim sto je otac dobio na poklon. unapred hvala.
divna miloradovic

Poštovana,

Imate pravo na polovinu celokupne očeve zaostavštine. Druga polovina pripada Vašoj maćehi. Kuća koju je Vaš otac dobio na poklon od svog oca ulazi u zaostavštinu.

6
Pravne oblasti
Oznake