Nasledno pravo
46
8. strana
Mama mi je umrla u 104 godini života. Zadnjih 18 godina sesstra se vratila iz Njemačke i plaćala najamninu za pola kuće. Ja živim u Stubičkim toplicamaq također 18 god. Kod prve Ostavinske rasprave saznam da mama nije napisala oporuku. Z drugu raspravu trebam donijeti izvod iz Zemljišnbjih knjiga. Na izvodu je i dalje vlasn ik pokojna mama. M eđutim, drugi dokument je Posjedovni list, na koji se upisala sestra kao vlasnik cijele kuće i to u vrijeme kada je mama već veoma stara i to je potvrđeno od javnog bilježnika koji je došao u kuću mame na zahtjev sestre. Pitanje: da li postoji mogućnost da ipak dobijem pola kuće, jer ja sam kao mladaq sudjelovala u njenoj gradnji, a sestra je do pred 18 godina živjela u inozemstvu. Osim toga ona mi neda ključeve od dijela u kojem je živjela mama i uzela je odvjetnika. Ja imam malu mirovinu od 2000 kuna i pitam da li bi mi mogli naći odvjetnika koji bi me besplatno zastupao do trenutka dok ne dob ijem svoj nasljednički dio, to ne prodam i platim mu za uslugu8. I pitanje, kakvi su mi izgledi u takvoj situaciji. Hvala
Viktorija Lux

Poštovana,

Vaše pitanje se dotiče teme koja je celim svojim opusom smeštena u pravni poredak Republike Hrvatske. Na žalost, za sada u našem timu nemamo saradnike koji taj poredak poznaju. Uprkos velikim sličnostima koje postoje između pravnih poredaka Republike Srbije i Republike Hrvatske, ne usuđujemo se dati bilo kakav konkretan savet. Ono što Vam možemo savetovati je da se obratite i iznesete problem bilo kom advokatu u Vašem mestu.

pokojni deda mi je bio radnik u tp Srbija i poseduje akcije tog preduzeca koje se trenutno prodaju.Posto deda nije ostavio nikakav testament iza sebe kojim bi odredio naslednika tih akcija dali mi kao porodica sa kojom je on ziveo imamo pravo na prodaju tih akcija ili je to pravo imao samo on kao vlasnik tih akcija
jerinic zivota

Poštovani,

Akcije se nasleđuju. Pošto nema testamenta, akcije pripadaju zakonskim naslednicima kao univerzalnim sukcesorima. Ukoliko niste posebno naglasili postojanje dedinih akcija na ostavinskoj raspravi, morate se obratiti sudu sa predlogom za dopunu ostavinskog rešenja. Po pravosnažnosti tog (novog) rešenja trebalo bi da se obratite brokeru preduzeća čije su akcije u pitanju, kako bi izdao nalog za promenu vlasnika Centralnom registru za hartije od vrednosti. Kad od Centralnog registra za HoV dobijete rešenje da ste vlasnik akcija onda možete u nekoj poslovnoj banci otvoriti namenski račun i tim akcijama trgovati. Ceo postupak nikako ne može trajati kraće od mesec dana.

Postovani,
Nakon smrti mog oca majka, ja i brat nismo mogli da se dogovorimo kako fizicki da podelimo kucu. Na ostavinskoj raspravi kuca koju su moji roditelji stekli je podeljena bratu i meni po 1/6, a majci 4/6. Brat je ziveo sa majkom na spratu i ona mu je dozvolila do dovrsi prizemlje (postavio je plocice i parket) i tu je zivei sam. Ja sam udata i zivim sa mladjim sinom, muzem i njegovim roditeljima u svekrovom stanu. Brat je umro pre 2,5 godina i nakon toga nije koliko ja znam bilo ostavinske rasprave. Majka kaze da ce dati njegovoj vambracnoj cerki (koju je priznao) pola kuce, pola mojim sinovima (imam ih dva). Navodno nista nije preduzimala da to ostvari. Rekla mi je da ce ili to da se resi posle njene smrti ili da ce kucu da prepise ko je bude bolje cuvao "makar i par meseci pre smrti". Komsinica nakon bratovljeve smrti svakodnevno dolazi kod moje majke. Ona je bila bratovljeva ljubavnica, sto sam ja saznala tek pred njegovu smrt. Inace zivi u susednom dvoristu u istoj kuci sa bivsim suprugom (sa kojim ima svoju decu, dok sa mojim bratom nema). Nakon smrti moga brata predstavlja se kao njegova nevencana zena (iako nije zivela pod istim krovom sa njim niti delila trpezu, postelju jeste po pricanju komsija). Moje pitanje je sta ja i moja deca mozemo da nasledimo nakon mamine smrti. Ako bi ja sklopila sa njom ugovor o dozivotnom izdrzavanju sta bih mogla da dobijem. Ako je ona taj ugovor sklopila sa komsinicom da li ja dobijam neki deo kuce. Samo da napomenem da sam ja predlozila majci nakon bratovljeve smrti da se moj stariji sin koji zivi kao podstanar useli u jedan od ta dva stana da ne bi bila sama u kuci i da je ona to odbila navodno ne moze da da jednom unuku stan, jer bi unuka mogla da je tuzi. Izvinjavam se na opsirnom pismu u stilu Almodovarovog filma. Ja bih htela da cuvam majku pod uslovom da se to pravno precizira. Znam da moram sa njom otvoreno da razgovaram, ali me posavetujte koje su opcije.
— anonimno

Poštovana,

Vaša majka može raspolagati samo sa svojim dvotrećinskim udelom na kući.

Za života, ona može preneti svoj vlasnički udeo kome hoće, s tim da Vi imate zakonsko pravo preče kupovine, što znači da ukoliko reši da proda svoj udeo, mora prvo Vas ponutidi pa tek pošto Vi ponudu odbijete može pod istim uslovima prodati trećem licu.

U slučaju smrti moguće su dve situacije. Ukoliko postoji testament njena imovina će biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u samom testamentu. Ukoliko testamenta nema, primeniće se zakonsko nasleđivanje, gde ćete Vi i ćerka Vaseg pokojnog brata naslediti po polovinu celokupne zaostavštine.

Ugovor o doživotnom izdržavanju je za Vas dobra ideja. O njemu smo već pisali u ranijim odgovorima pa pogledajte u rubrici povezani saveti. Još jednom da naglasimo, imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Komsika mi je starija baka koja zivi sama i potrebna joj je pomoc. Ponudio bih joj da je cuvam do kraja zivota, a da mi posle smrti prepise kucu. Interesuje me, sta ce se desiti sa kucom i kome ce ona pripasti ako se pojave njeni naslednici? Mislim da ima samo bratanicu koja ima dve cerke ali koja zivi u drugom gradu i za nju nije zainteresovana i uopste je ne obilazi.
— anonimno

Postovani,

Ono što Vas interesuje je Ugovor o doživotnom izdržavanju.  Između ostalog njime se precizira način i obim izdžavanja i brige, kao i deo imovine koja bi nakon smrti komšinice bila preneta na Vas. U svakom slučaju ta imovina (u konkretnom slučaju kuća) ne ulazi u zaostavštinu, što znači da je naslednici ne nasleđuju. Ugovor mora biti zaključen u pisanoj formi i overen od strane sudije. Zakonski naslednici, ukoliko postoje, mogu tražiti od suda poništaj ugovora u roku od jedne godine od saznanja za postojanje ugovora a najkasnije u roku od tri godine od smrti komšinice, ako zbog njene bolesti ili starosti ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za Vas.

... 8
Pravne oblasti
Oznake