Obligaciono pravo
39
5. strana
Sklopili smo ugovor o izdavanju stana (nije overen u sudu) na 4 godine. Zakupac je zahtevao da se prijavi na adresu stana i izvadi licnu kartu na tu adresu, da bi registrovao agenciju na toj adresi koja ce se baviti poslovima consultinga u gradjevinarstvu i zakupu nepokretnosti. Interesuje me da li to moze da ima nekakvih posledica, kada dodje vreme za iseljenje (da li zakupac moze da odbija da se iseli ili trazi neka prava na stan i sl). Ince stan je u mom vlasnistvu.

Hvala
— anonimno

Poštovani,

Ugovor o zakupu proizvodi pravno dejstvo iako nije overen u sudu.

Zakupac može na adresi zakupljenog stana da prijavi prebivalište i/ili sedište agencije. To nikako ne dira u Vaše pravo svojine na datom stanu.

Nakon isteka ugovorenog roka (ili ukoliko ugovor o zakupu prestane da proizvodi pravna dejstva na neki drugi zakonom predviđeni način) dotadašnji zakupac je u obavezi da napusti stan.

Postovani,
bila sam korisnik sudentskog kredita u skolskoj 2003/2004 godini. Sa vracanjem kredita sam trebala da pocnem 1.04.2008. i to sa rokom otplate najduze 20 meseci. Kako nisam jos pocela sa otplatom, a nije pokrenut nikakav sudski postupak za naplatu potrazivanja, interesuje me da li je to potrazivanjje zastarelo i, ako nije, kada zastareva? Obzirom da sam potpisala i menicu, interesuje me da li postoji mogucnost da se ta menica aktivira ako je potrazivanje zastarelo?
Unapred hvala!
— anonimno
Poštovana,
Opšti rok za zasterevanje svih novčanih potraživanja je 10 godina.  U slučaju da ste potpisli blanko menicu, ona može da se aktivira sve dok glavno potraživanje ne zastari. S obzirom da ste zakasnili sa početkom otplate duga, u slučaju da budete tuženi moraćete da isplatite dug u celosti i to odjednom. Za neblagovremenu i neurednu otplatu duga zaračunava se i zatezna kamata.
Postovani,zrtva sam dve oruzane pljacke banke u kojoj radim.Imam li pravo na neku vrstu odstete s obzirom na to da nemem fizicke povrede,tj da li mogu da tuzim za pretrpljeni strah?
— anonimno

Poštovani,

U krivičnom postupku koji se vodi za izvršeno krivično delo koje ste pomenuli, možete učestvovati u postupku kao oštećeni. Odštetni zahtev možete podneti i krivičnom sudu, ali je malo verovatno da će taj sud o njemu raspravljati, već će Vas nakon svršetka krivičnog postupka uputiti na parnicu.

U parničnom postupku treba tužbom da zahtevate naknadu nematerijalne štete, gde će tužena strana biti pravosnažno osuđeni pljačkaš banke. Sud bi trebalo da utvrdi intenzitet straha kao i visinu naknade.

imam ugovor o koriscenju zemlje.sad je vlasnik prodao zemlju.da li imam pravo koriscenja do isteka ugovora?
— anonimno

Poštovana,

Imate pravo da koristite zemlju do isteka ugovorenog roka.

Poštovani,
Da li mogu da vratim imovinu koju je moj otac prepisao na mene komesacijom sedamdesetih godina. Naime on je tada prepisao na mene i mog brata. Ja sam 1971g. to prepisala na brata jer mi je smetalo za dobijanje stipendije za studije. Nisam do sada ništa pokretala zato što moj brat nema dece, međutim moj brat je izjavio da će sve ostaviti nekom našem rođaku iako zna da sam ja posle razvoda stambeno nezbrinuta-podstanar sam i lošeg materijalnog stanja. Nikada nije bilo reči o tome da ja to njemu poklanjam iako je zvanično tako nešto urađeno. Molim Vas odgovorite mi da li mogu, i koji je način da vratim deo imovine koji su mi roditelji namenili? Hvala unapred,
— anonimno

Poštovana,

Imovinu koju spominjete, ako smo dobro razumeli, preneli ste ugovorom o poklonu na brata. Na taj način je Vaš brat stekao apsolutno pravo svojine i samim tim može slobodno raspolagati datom imovinom. Međutim, ukoliko ste nakon učinjenog poklona zapali u takvo materijalno stanje da nemate nužnih sredstava za život ili za izdržavanje lica koja ste po zakonu dužni da izdržavate, možete zahtevati raskid ugovora o poklonu. U tom slučaju je poklonoprimac (Vaš brat) u obavezi da vrati predmet poklona, ukoliko se taj predmet još uvek nalazi u njegovoj svojini. Poklonoprimac se može osloboditi obaveze povraćaja predmeta poklona ukoliko preuzme obavezu da poklonodavcu (Vama) obezbedi nužna sredstva za život.

 

Poštovanje,

Zivim 27 godina u braku iz koga ima punoletnog sina. Zelim da se razvedem i podelim imovinu. Stan u kome zivimo je bio stan njegovih roditelja, ali posle njihove smrti mi smo zajedno otkupili taj stan. Da li imam pravo na polovinu stana? Drugo pitanje je, da li ja i sin možemo na bilo koji način da se odreknemo njegovih dugova, jer on vise ne zna kome i koliko duguje, a u kucu ne daje ni dinara, niti placa racune(komunalije), niti mi znamo sta on radi sa novcem. Obzirom da živim od penzije i mi je teska finansijska situacija, molim Vas da me posavetujete šta da uradim.
Unapred veliko hvala na odgovoru.
Gordana Peškir

Poštovana,

U slučaju deobe zajedničke imovine bračnih drugova zakonska je pretpostavka da supružnicima pripada po polovina. Ukoliko ne dođe do sporazumne deobe, u postupku sudske deobe svaka strana može dokazivati da je njen udeo veći. Pošto ste stan otkupili zajedno sa mužem u toku trajanja bračne zajednice,  ulazi u Vašu zajedničku imovinu. Ukoliko se sporazumno ne dogovorite sud će odlučiti koliki je Vaš udeo u zajedničkoj imovini odnosno stanu.

Za dugove Vašeg muža ne odgovarate ni Vi niti Vaš sin. To znači da se iz Vaše imovine (osim ukoliko to ne želite) ne mogu namiriti dugovanja koja ima Vaš suprug. S obzirom da posedujete zajedničku imovinu, poverioci vašeg supruga mogu samo zahtevati deobu Vaše zajedničke imovine kako bi se naplatili iz samo muževljevog dela.

5
Pravne oblasti
Oznake