Obligaciono pravo
39
6. strana
Poštovani,

U periodu od 2006 do avgusta 2011 godine na kući mojih roditelja strujomer je bio pokvaren, moji roditelji nisu prijavljivali kvar tako da su radnici distribucije stalno prilikom vršenja kontrole upisivali iste brojeve. Kako su upisivali uvek iste brojeve, računi za potrošnju su iznosili 0 dinara. Moji roditelji su znali da strujomer nije ispravan, nisu to prijavljivali, a za sve to vreme su uplaćivali na ime potrošnje određeni novčani iznos, kako oni to kažu "otprilike", iako je račun glasio na 0 dinara. Nagovarala sam ih da prijave, oni to nisu činili.... Koliko je to "otprilike" što su oni uplaćivali ja nisam sigurna, ali u svakom slučaju to je manje od onoga što su stvarno dugovali. Sada, kada je kvar ustanovljen po konačnoj prijavi moje majke da je strujomer neispravan, stiže račun da se za proteklih pet godina treba platiti 270 hiljada dinara koji je obračunat po prosečnoj upotrebi električne energije (verovatno su od toga oduzali one odokativno uplaćene iznose). Pošto dakle strujomer nije bio ispravan, oni nisu mogli utvrditi koliko je struje zaista potrošeno, pa su u skladu sa svojim pravilima obračunali vrednost utrošene energije - pretpostavljenu - i ispostavili račun.

Moja pitanja su sledeća:

Ko je bio dužan da prijavi neispravnost strujomera? Moja majka kaže da su joj u elektrodistribuciji rekli da su moji roditelji bili dužni to da urade, ali ja bih ovde postavila pitanje podeljene odgovornosti jer su momci koji su popisivali podatke sa strujomera dostavljali to službenicima u Elektordistribuciji - te kako nisu oni primetili da se brojevi sa strujomera ne menjaju? Da li je od uticaja po propisima to što ni oni nisu vodili računa o tome? Ili je odgovornost samo mojih roditelja?

Drugo, prema elektrodistribuciji obaveze zastarevaju u roku od godinu dana od dana kada je dug ustanovljen, a pošto je dug sada ustanovljen u septembru mesecu po tome bi zastarelost trebala da nastupi za godinu dana, tj. u 2012 godini, zar ne? Ali, mene interesuje, da li se ovde postoji apsolutna zastarelost? Znam da po Zakonu o privrednim društvima važi opšti rok zastarelosti od 3 godine, te - da li se ovo primenjuje i na Elektrodistribuciju, odnosno, da li bi po tom pravilu trebale da zastare obaveze mojih roditelja iz 2006 i 2007 godine?

Hvala Vam unapred na odgovoru!
— anonimno

Poštovana,

Vaši roditelji su bili dužni da bez odlaganja a najkasnije u roku od tri dana od saznanja, prijave Elektrodistribuciji neispravno funkcionisanje mernih uređaja nakon čega bi Elektrtodistribucija u roku od dva dana morala da preduzme odgovarajuće mere i obezbedi ispravno merenje.

Kako su Vaši roditelji nesmetano koristili električnu energiju koja je bila uredno isporučivana, u obavezi su da plate ono što su potrošili.

Elektrodistribucija bi trebalo da primenom pravila propisanih Uredbom o uslovima isporuke električne energije obračuna dugovanje i ispostavi račun za neovlašćeno korišcenje električne energije za period od poslednjih godinu dana i u tom slučaju se ne možete pozivati na zastarelost.

Zakon o privrednim društvima a posebno pravila o zastarelosti koja se u njemu nalaze, u ovom slučaju su apsolutno irelevantana.

U gradskom prevozu su meuhvatili da nemam kartu 2008.god. i napisali su mi kaznu, mene zanima da li ta kazna ima vremenski rok kada zastareva?
Natasa Ilic

Poštovana,

Potraživanje po osnovu doplatne karte za javni prevoz zastareva u roku od godinu dana. To znači da je potraživanje u tom roku utuživo, odnosno da se može sudskim putem naplatiti. Kada potraživanje zastari, to ne znači da Vi prestajete da budete dužnik, već samo da poverilac (u ovom slučaju GSP) ne može svoje potraživanje namiriti preko suda. U slučaju da dođe do spora, morate istaći prigovor zastarelosti, jer na zastarelost sud ne pazi po službenoj dužnosti.

Uplatio sam fiat punto 03 juna 2011. god preko Zastava promet arena motors- Bor.Na profakturi je datum 03.06.2011, i istog dan je suma za auto uplacena. Receno mi je da je isporuka za 20 dana. Evo sada se napunise tri meseca ja auto nisam dobio. Vise puta sam kontaktirao telefonom medjutim svese svodi na obecanja . Uplata je izvrsena preko Unikredit banke i vec su mi tri rate odbijene. Molim Vas pomognite mi sta da radim.
Ivica Ignjatovic

Poštovani,

Ukoliko je pomenutom prodavcu na osnovu kupoprodajnog ugovora isplaćena puna cena, prodavac ima obavezu da preda automobil u roku koji je kupoprodajnim ugovorom određen. Ako prodavac ne izvrši svoju obavezu u tom roku, možete mu ostaviti dodatni dopunski rok za ispunjenje. Ako u dodatnom roku ne preda automobil možete raskinuti ugovor, zahtevati povraćaj novca i naknadu štete. Ukoliko ne raskinete ugovor a prodavac sa zakašnjenjem ispuni svoju ugovornu obavezu (preda automobil) imate pravo na naknadu štete koju ste pretrpeli zbog njegovog kašnjenja (docnje).

Član 8. predugovora koji je istekao pre 2.meseca a kupac do sada nie tražio ništa.
Prodavac je dužan da kupcu obezbedi svu neophodnu dokumentaciju,koja bude kupcu potrebna radi podizanja kredita za isplatu kupoprodajne cene.
Interesuje me koje su moje obaveze prema kupcu sada i dali ih uopšte ima ili je taj predugovor prestao da važi.
Gojko Marinković

Poštovani,

Zaključenjem predugovora, ugovorne strane preuzimaju obavezu da kasnije zaključe drugi, glavni ugovor. Sve odredbe predugovora formulisane su u tom cilju, pa ne možete tumačiti pojedine članove predugovora tako što ćete ih izvlačiti iz konteksta i na taj način zanemariti celokupan smisao koji predugovor ima kao celina.

Pretpostavljamo da se radi o kupoprodaji nepokretnosti i da ste Vi prodavac. Odredba koju pominjete je ustanovljena u korist kupca jer banke neretko zahtevaju dokumentaciju koju Vi posedujete kako bi odobrile kredit za kupovinu nepokretnosti. Ako kupac zahteva dokumentaciju, morate mu je predati. Ako kupac ne zahteva dokumentaciju, nemate nikakvu obavezu po članu 8 Vašeg predugovora.

Jedino sto možete na osnovu predugovora zahtevati (kako Vi tako i suprotna strana) je zaključenje glavnog ugovora i to u roku od šest meseci od isteka roka predviđenog za njegovo zaključenje, a ako taj rok u predugovoru nije predviđen, onda šest meseci od dana kad je prema prirodi posla i okolnostima konkretnog slučaja ugovor trebalo da bude zaključen.

Postovani,

Pre dve godine sam dao kaparu za stan i potpisao sa investittorom predugovor o kupoprodaji stana. Ta ZGrada je pocela da se zida, ali je uradjen samo temelj. Saznao sam da investitor nema para da je zavrsi i da je u dugovima.
U predugovoru nema datuma zavrsetka zgrade. Zvao sam ga telefonom i on odbija da vrati kaparu. Odbija bilo kakav sastanak sa mnom. Pored mene cujem da ima mnogo ostecenih i da su svi njegovi stanovi (od ranijih zgrada koje je napravio) pod hipotekom. On sada navodno ceka kredit od neke banke kako bi mogao da zavrsi zgradu.
Sta raditi?
Vladimir Urosevic

Poštovani,

Predugovor je takav ugovor kojim se strane obavezuju da pod uslovima navedenim u predugovoru zaključe drugi, glavni ugovor. Pravilo je da predugovor sledi formu glavnog ugovora a kako je ovde reč o prometu nepokretnosti, predugovor je morao biti overen u sudu. Takođe neophodno je da predugovor sadrži bitne elemente budućeg glavnog ugovora a to su predmet (stan) i cena. Kako stan još uvek ne postoji smatramo da je vreme završetka izgradnje stana element koji je morao biti preciziran. Potrebno je detaljno pregledati sadržinu predugovora kako bi se otkrile sve odredbe koje je investitor eventualno povredio pa tek nakon toga preduzeti konkretne pravne korake u cilju rešavanja Vašeg problema.

Ne možete raskinuti predugovor jer ćete u tom slučaju ostati bez kapare koju ste dali, ako je kapara data kao odustanica a to se utvrđuje tumačenjem predugovora. Ukolko pak investitor ne može zbog sopstvene krivice da ispoštuje ono na šta se obavezao, možete tražiti izvršenje ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete i vraćanje kapare, ili tražiti vraćanje udvojene kapare.

Za Vas bi možda bilo dobro rešenje da se obratite sudu tužbom za neosnovano obogaćenje. Posavetujte se sa advokatom.

Desila mi se saobracajna nezgoda na auto putu Nis/Beograd, kada je izleteo pas na autoput i udaio u auto pri cemu mi je naneo materijalnu stetu na vozili.Vozio sam dozvoljem brzinom i nikako nisam uspeo da izbegnem nesrecu.Policija je sacinila zapisnik a ja cuvam racune popravke vozila. Ko se smatra odgovornim u ovoj situaciji, posto dobijam oprecne informacije. Putevi Srbije,Srbijaautoput ili mozda grad na cijoj teritoriji je doslo do nesrece?

Hvala unapred
Ivan

Poštovani,

Da bi neko javno preduzeće u pomenutom slučaju moglo da snosi odgovornost neophodno je:

  1.  da je zaduženo za održavanje autoputa,
  2.  da je bilo dužno da postavi zaštitnu ogradu duž autoputa kako životinje po njemu ne bi ordinirale,
  3.  da je načinilo propust u svom radu,
  4.  da postoji uzročno-poslednična veza između tog propusta i nastanka štete.

U Vašem slučaju saobraćajna nezgoda je izazvana višom silom, pa Vi kao vlasnik snosite rizik ostećenja ili propasti automobila, osim ukoliko ste od takve vrste nesrećnog slučaja osigurani kod nekog osiguravajućeg društva.

6
Pravne oblasti
Oznake