Poštovani,
Ukoliko vaš sin i vi u vašim ličnim kartama nemate istu adresu stanovanja, onda vaš sin nije član vašeg porodičnog domaćinstva, bez obzira što više vremena provodi kod vas nego kod sebe u stanu i bez obzira što ga vi i dalje izdržavate.
Poštovani,
Ukoliko vaš sin i vi u vašim ličnim kartama nemate istu adresu stanovanja, onda vaš sin nije član vašeg porodičnog domaćinstva, bez obzira što više vremena provodi kod vas nego kod sebe u stanu i bez obzira što ga vi i dalje izdržavate.
Poštovana,
Obaveza izdržavanja dece prestaje njhovim punoletstvom osim ukoliko su na redovnom školovanju (do navršene 26. godine života) ili ukoliko nisu spozobna za rad i nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.
Kako su Vaša deca punoletna i zaposlena, nemate obavezu izdržavanja. Ukoliko ste Vi isključivi i jedini vlasnik stana, a Vaši sinovi na stanu nemaju konstituisana neka uža prava (stanovanje, plodouživanje, korišćenje itd.) možete im 'uskratiti gostoprimstvo'.
Poštovani,
Pravne posledice nedavanja izdržavanje su dvojake. Sa jedne strane nedavanje izdržavanja predstavlja krivično delo za koje je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine. Odluku povodom toga donosi nadležni krivični sud nakon sprovedenog krivičnog postupka. Druga je građanskopravna komponenta, koja za svoj predmet ima neizmireno dugovanje, odnosno neisplaćenu alimentaciju. O tome se rešava u parničnom postupku a odluku donosi parnični sud.
Ukoliko budete osuđeni od strane krivičnog suda na kaznu zatvora, to ne dira u pravo poverioca izdržavanja da u parničnom postupku zahteva od Vas ispunjenje obaveze odnosno ispatu dospelih a neisplaćenih alimentacionih potraživanja.
Krivični sud može da izrekne uslovnu osudu i pri tom naloži isplatu zaostale alimentacije i naredi redovno plaćanje alimentacije za ubuduće.
Poštovani,
U slučaju razvoda doći će do deobe zajedničke imovine i to sporazumno ili sudski. Predmetna kuća ulazi u zajedničku imovinu pošto je stečena u vreme trajanja bračne zajednice. Iako je kao vlasnik upisan samo jedan, smatra se da je upis u javnom registru (Katastru nepokretnosti) izvršen na ime oba supružnika. Zakonska je pretpostavka da su udeli bračnih drugova u zajedničkoj imovini jednaki, s tim da svaki od supružnika može dokazivati u postupku sudske deobe da je njegov udeo veći.
Supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika i to srazmerno njegovim mogućnostima. Postupak za utvrđivanje obaveze i visine izdržavanja pokreće se tužbom. Sud donosi presudu o izdržavanju ukoliko nađe da je ono neophodno, ceneći sve okolnosti slučaja. Izdržavanje supružnika posle prestanka braka, osim u izuzetnim slučajevima, ne može trajati duže od pet godina.