mobing
2
Postovani,
radim u banci i prezivela sam dve oruzane pljacke.Trazili smo od banke da uradi nesto da bi se povecala bezbednost radnika(da ugrade elektronsku bravu,dupla vrata,ili da bar stavimo obavestenje da su kase sa vremenskim otvaranjem)od toga nista nismo dobili.Dali su mi dva slobodna dana, iskoristila sam ih ali i bolovanje od 10dana.Trazila sam da me premeste na drugo mesto, ali nista.Zivim i radim u neprestalnom strahu i pod velikim pritiskom.Pre nekoliko dana sam morala uzeti bolovanje zbog bolesti deteta,ali mi je receno da odlucim da li cu da radim ili da dam otkaz.Supervizor govori kako njega stavljam u nezgodan polozaj,da odlucim sta cu dalje,ovako ne moze...Mene zanima da li ovo sve gore navedeno spada u mobing, i koja su moja prava u slucaju daljeg maltretiranja ili otkaza?
— anonimno

Poštovana,

Mobing, u našem zakonodavstvu zlostavljanje na radu, predstavlja “svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom ili grupi zaposlenih kod poslodavca koje se ponavlja, a koje za cilj ima ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja, položaja zaposlenog i koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje, pogoršava uslove rada ili dovodi do toga da se zaposleni izoluje ili navede da na sopstvenu inicijativu raskine radni odnos ili otkaže ugovor o radu ili drugi ugovor.”

Poslodavac ima obavezu da omogući bezbedne uslove rada, ali je izgleda priroda Vašeg radnog mesta takva da postoji povećan rizik od pljački. Odsustvovanje sa rada zbog bolesti deteta ukoliko se koristi u skladu sa zakonom, ne može biti razlog za jednostrani otkaz ugovora o radu od strane poslodavca.

Poštovani, molim Vas da mi odgovorite na sledeće dileme.
Htela bih da podnesem tužbu za mobing protiv direktora preduzeće koji me verbalno maltretira što sprovodim zakonsku proceduru u poslu, prisiljava me da zakon zaobilazim i preti mi otkazom ako budem istrajavala da radim po zakonu. Da li bi u tužbi trebalo što bolje da opišem situaciju u kojoj radim i koliku nematerijalnu štetu realno mogu da tražim, postoji li neko zakonsko ograničenje. Unapred mnogo hvala
Sofija Mešterović

Poštovana,

Ako smatrate da ste izloženi zlostavljanju na radu, možete nadležnom sudu podneti tužbu u kojoj možete zahtevati da se utvrdi postojanje zlostavljanja, da se u buduće zabrani takvo ponašanje, da se ukolne posledice zlostavljanja i da Vam se naknadi materijalna ili nematerijalna šteta. U tužbi treba precizno opisati činjenično stanje za koje smatrate da predstavlja zlostavljanje odnosno mobing. Naknada nematerijalne štete mora da bude u srazmeri sa samom nematerijalnom štetom, što je teško utvrdljivo i premda ne postoji zakonsko ograničenje, sud ne bi trebalo da dozvoli veću naknadu od one koju treba smatrati pravičnom.

Pravne oblasti
Oznake