nasleđivanje
34
2. strana
dali sam ja obavezna da isplacujem dugove koji su napravljeni jos pre dvadesetak godina
' tacnije dug je ostao za elektricnu energiju mom bioloskom ocu koji me je napustio u cetvrtoj godini. ja sada imam 36 godina i otac mi nije uplatio ni jednu alimentaciju nismo bili u kontaktu. on je umro 2006 godine i to sam ja odradila..ostao je dug od preko stotinak hiljada...sta ja mogu dalje?
biljana reznic

 

Poštovana,

Ukoliko se niste prihvatili nasleđa ovo pitanje duga se Vas ne tiče.

Prihvatanjem nasleđa na Vas su prešla i prava i obaveze koje je ostavilac iza sebe ostavio. To znači da je dug koji je Vaš otac imao prešao na Vas onog momenta kada ste se prihvatili zaostavštine. Naravno, za te dugove odgovarate samo do visine vrednosti nasleđene imovine (aktive). Kvalitet međusobnog odnosa koji je postojao između Vas i Vašeg oca, u konkretnom slučaju nema nikakvog značaja.

Savetujemo Vam da se raspitate kod poverioca odnosno preduzeća za elektrodistribuciju, o tome  po kom osnovu dugujete, kakva je struktura duga, kolike su osnovice a kolike su kamate, kako biste mogli da izjavite prigovor zastarelosti za onaj deo potraživanja koji je zastareo.

Postovani,
moja majka je zivela nevencano sa covekom 25 god.Zanimame posle njene smrti da li on ima pravo po zakonu na nasledstvo.Inace smo sestra i ja naslednici.

Hvala
Loncar branislava

Poštovana,

Zakon o nasleđivanju ne predviđa mogućnost da ostavioca, primenom pravila zakonskog nasleđivanja, nasledi njegov vanbračni partner. U konkretnom slučaju, pomenuti čovek ne nasleđuje Vašu majku.

na ostovinskoj raspravi 2004 moja sestra se prihvatila 1/3 dela kuca. Sad bi ona da se odrekne tog dela u moju korist ili da mi pokloni interesuje me kakva je prcedura i kolika si placanja (poez takse) barem priblizno
s postovanjem
HVALA
— anonimno

Poštovani,

Izjava o prihvatanju nasleđa je neopoziva. To u konkretnom slučaju znači da se Vaša sestra sada ne može odreći nasleđa koje je prihvatila. Ostaje mogućnost da tim svojim delom slobodno raspolaže pa može ugovorom o poklonu na Vas preneti pravo svojine koje ima na trećini predmetne kuće. U tom slučaju postoji obaveza plaćanja poreza na poklon. Poreski obveznik je poklonoprimac, a visina poreza zavisi od vrednosti poklona.

Molila bih da mi pomognete da saznam koje je moje pravo: Otac je nedavno preminuo i maćeha je pokrenula ostavinsku raspravu. Otac ima dvoje dece iz prethodnog braka a sa maćehom nema dece. Brat i ja smo punoletni i živimo sa našim porodicama. Koja su naša prava. Unapred zahvalni.
Jugoslava Filipović

Poštovana,

Primenom pravila zakonskog nasleđivanja, maćeha, Vaš brat i Vi nasleđujete po trećinu zaostavštine.

NASLEDSTVO U VANBRAČNOJ ZAJEDNICI
Naša vanbračna zajednica je otpočela 2002.godine, ali nemamo pravni dokument o tome.
Iz prethodnih brakova imamo troje dece (svi su sada punoletni), njeno dete živi sa nama. Našu zajedničku decu, nažalost, nemamo.
Ona ima svoj stan u vlasništvu, u kojem smo sve do skoro živeli.
Ja sam od ove godine u "otkupu" stana dodeljenog mi od preduzeća u kojem sam zaposlen i u tom stanu sada živimo, a njen sin je nastavio da živi u njenom stanu.
To je otprilike presek situacije - faktičko stanje.
Mislim da je pitanje nasledstva jasno, odnosno da deca iz naših prethodnih brakova nasledjuju naše stanove odvojeno.
Pitanje:
- U slučaju (na primer) moje smrti da li žena sa kojom živim od 2002.godine u vanbračnoj zajednici, sada u stanu koji otkupljujem, koja živeći zajedno samnom doprinosi tom otkupu i svim ostalim materijalnim stvarima, mora izaći iz ovog stana jer nije pravno-direktan naslednik?
- Da li je možda ona u odredjenom smislu u gore navedenom slučaju ipak PRAVNI NASLEDNIK?
- Koja su njena prava u gore opisanoj situaciji?

Smatram moralnim, da zaštitim ženu sa kojom toliko dugo živim zajedno i koja zajedno sa mnom učestvuje u svim materijalnim izdacima,da nastavi da živi u ovom stanu, a da pri tome ne uskratim pravo nasledstva svojoj deci, pa ukoliko to nije zakonski uredjeno, onda mi molim Vas dajte predlog kako to da uradim "za života".

Hvala.
Zoran

Poštovani,


Važeći Zakon o nasleđivanju ne predviđa mogućnost da se kao naslednik javi vanbračni partner ostavioca. S obzirom da se vanbračni partneri međusobno ne nasleđuju, žena sa kojom živite neće biti pozvana na ostavinsku raspravu u slučaju Vaše smrti. Načelno, ona ima pravo na određeni deo zajedničke imovine stečene u toku trajanja vanbračne zajednice ali bi visina tog dela u slučaju Vaše smrti morala da se dokazuje i to najverovatnije u parnici. Ukoliko žena može da dokaže da ima prava na deo stana koji zajedno otkupljujete ona će to dobiti ne po osnovu nasleđa već po osnovu svog udela u zajedničkoj imovni.
Vaše ambicije u pogledu zaštite naslednika s jedne i obezbeđenja vanbračne supruge s druge strane su pravno gledano kontradiktorne i ne mogu se u potpunosti postići. Kompromis između ovih suprotstavljenih interesa koji bi možda bio i najbezbolniji za obe strane leži u institutu plodouživanja. Ukoliko ustanovite pravo plodouživanja u korist žene sa kojom živite, ona bi nakon Vaše smrti imala pravo da koristi stan  bez mogućnosti da njime raspolaže. U trenutku Vaše smrti stan bi pripao vašim naslednicima ali bi Vaša vanbračna supruga mogla u njemu i dalje neometano da živi. Potrebno je da znate da će ovakva situacija predstavljati ograničenje za naslednike jer nasleđenim stanom neće biti u mogućnosti da slobodno raspolažu.

Moj deda je ostavio testamenat na moga oca ali posle njegove smrti,medjutim moj otac preminuo pre dede kakva su nasa prava,ta imovina je na teritoriji crne gore..unapred hvala
jasmin radoncic

Poštovani,

Prema pravilima testamentarnog nasleđivanja Vi nemate mogućnost da u ovom slučaju na osnovu testamenta nasledite svog dedu, ali su primenljiva pravila zakonskog nasleđivanja. Koliki je Vaš deo i da li u konkretnom slučaju možete da se pozovete na zakonski deo imovine Vašeg dede ne možemo Vam reći bez konkretnih podataka o bračnom i porodičnom stanju Vašeg dede u trenutku smrti.

2
Pravne oblasti
Oznake