nasleđivanje
34
6. strana
Ja sam strana drzavljanka i udata sam za srpskog drzavljanina sa kim imam i dete.On ima vanbracnu vezu sa strankinjom sa kojom ima dete.U slucaju njegove smrti kakva su moja i njena prava?Hvala
— anonimno

Poštovana,

Na naslednopravne odnose primenjuje se pravo one države čiji je ostavilac bio državljanin u vreme smrti. U konkretnom slučaju to je pravo Republike Srbije. Strani državljani u Republici Srbiji imaju, pod uslovom uzajamnosti, isti nasledni položaj kao i domaći državljani.

Ukoliko nakon srmti vašeg supruga dođe do zakonskog nasleđivanja (nema testamenta), Vi ćete naslediti polovinu zaostavštine, a njegova deca će podeliti drugu polovinu na jednake delove. Osoba sa kojom je Vaš muž u vanbračnoj vezi ne nasleđuje.

Sve izneto važi pod pretpostavkom da u braku ostanete do muževljeve smrti.

Kako da ostvarim pravo na povraćaj dela nasledstva od bivšeg polubrata po ocu, koji je 15 godina posle smrti oca dokazao da mu naš pokojni otac čiju smo imovinu nasledeili nije biološki otac, i to utvrdjivanje očinstva okončano je i pravosnažnim sudskim presudama, kojima je istovremeno utvrdjeno i očinstvo drugog lica u odnosu na njega.
Unapred Hvala.
Dragan Puzović

Poštovani,

Obratite se sudu koji je u ostavinskom postupku sprovedenom nakon smrti Vašeg oca doneo rešenje o nasleđivanju sa zahtevom za izmenu i dopunu tog rešenja jer su u međuvremenu nastale nove okolnosti koje nisu bile poznate u vreme donošenja rešenja o nasleđivanju. Moguće je da će Vas ostavniski sud uputiti na parnicu.

Savetujemo Vam da se prethodno posavetujete sa advokatom, kako biste mu situaciju što preciznije objasnili jer Vaš uspeh u parničnom sporu zavisi od mnogobrojnih okolnosti. Moguće je recimo da je Vaš "bivši polubrat" održajem stekao pravo svojine na nasleđenom delu, i to samo ako je bio savestan, s obzirom na to da je u vreme nasleđivanja postojao zakonski osnov i da je od tada proteklo više od 10 godina. Vaš uspeh u parničnom postupku zavisi naravno i od toga da li je postojao testament ili se nasleđivanje vršilo na osnovu zakona. 

pokojni deda mi je bio radnik u tp Srbija i poseduje akcije tog preduzeca koje se trenutno prodaju.Posto deda nije ostavio nikakav testament iza sebe kojim bi odredio naslednika tih akcija dali mi kao porodica sa kojom je on ziveo imamo pravo na prodaju tih akcija ili je to pravo imao samo on kao vlasnik tih akcija
jerinic zivota

Poštovani,

Akcije se nasleđuju. Pošto nema testamenta, akcije pripadaju zakonskim naslednicima kao univerzalnim sukcesorima. Ukoliko niste posebno naglasili postojanje dedinih akcija na ostavinskoj raspravi, morate se obratiti sudu sa predlogom za dopunu ostavinskog rešenja. Po pravosnažnosti tog (novog) rešenja trebalo bi da se obratite brokeru preduzeća čije su akcije u pitanju, kako bi izdao nalog za promenu vlasnika Centralnom registru za hartije od vrednosti. Kad od Centralnog registra za HoV dobijete rešenje da ste vlasnik akcija onda možete u nekoj poslovnoj banci otvoriti namenski račun i tim akcijama trgovati. Ceo postupak nikako ne može trajati kraće od mesec dana.

Postovani,
Nakon smrti mog oca majka, ja i brat nismo mogli da se dogovorimo kako fizicki da podelimo kucu. Na ostavinskoj raspravi kuca koju su moji roditelji stekli je podeljena bratu i meni po 1/6, a majci 4/6. Brat je ziveo sa majkom na spratu i ona mu je dozvolila do dovrsi prizemlje (postavio je plocice i parket) i tu je zivei sam. Ja sam udata i zivim sa mladjim sinom, muzem i njegovim roditeljima u svekrovom stanu. Brat je umro pre 2,5 godina i nakon toga nije koliko ja znam bilo ostavinske rasprave. Majka kaze da ce dati njegovoj vambracnoj cerki (koju je priznao) pola kuce, pola mojim sinovima (imam ih dva). Navodno nista nije preduzimala da to ostvari. Rekla mi je da ce ili to da se resi posle njene smrti ili da ce kucu da prepise ko je bude bolje cuvao "makar i par meseci pre smrti". Komsinica nakon bratovljeve smrti svakodnevno dolazi kod moje majke. Ona je bila bratovljeva ljubavnica, sto sam ja saznala tek pred njegovu smrt. Inace zivi u susednom dvoristu u istoj kuci sa bivsim suprugom (sa kojim ima svoju decu, dok sa mojim bratom nema). Nakon smrti moga brata predstavlja se kao njegova nevencana zena (iako nije zivela pod istim krovom sa njim niti delila trpezu, postelju jeste po pricanju komsija). Moje pitanje je sta ja i moja deca mozemo da nasledimo nakon mamine smrti. Ako bi ja sklopila sa njom ugovor o dozivotnom izdrzavanju sta bih mogla da dobijem. Ako je ona taj ugovor sklopila sa komsinicom da li ja dobijam neki deo kuce. Samo da napomenem da sam ja predlozila majci nakon bratovljeve smrti da se moj stariji sin koji zivi kao podstanar useli u jedan od ta dva stana da ne bi bila sama u kuci i da je ona to odbila navodno ne moze da da jednom unuku stan, jer bi unuka mogla da je tuzi. Izvinjavam se na opsirnom pismu u stilu Almodovarovog filma. Ja bih htela da cuvam majku pod uslovom da se to pravno precizira. Znam da moram sa njom otvoreno da razgovaram, ali me posavetujte koje su opcije.
— anonimno

Poštovana,

Vaša majka može raspolagati samo sa svojim dvotrećinskim udelom na kući.

Za života, ona može preneti svoj vlasnički udeo kome hoće, s tim da Vi imate zakonsko pravo preče kupovine, što znači da ukoliko reši da proda svoj udeo, mora prvo Vas ponutidi pa tek pošto Vi ponudu odbijete može pod istim uslovima prodati trećem licu.

U slučaju smrti moguće su dve situacije. Ukoliko postoji testament njena imovina će biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u samom testamentu. Ukoliko testamenta nema, primeniće se zakonsko nasleđivanje, gde ćete Vi i ćerka Vaseg pokojnog brata naslediti po polovinu celokupne zaostavštine.

Ugovor o doživotnom izdržavanju je za Vas dobra ideja. O njemu smo već pisali u ranijim odgovorima pa pogledajte u rubrici povezani saveti. Još jednom da naglasimo, imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

6
Pravne oblasti
Oznake