nužni naslednik
9
Postovani gospodine,

Nakon smrti moje bake pre pola
godine ja I moje sestre nismo dobile poziv za ostavinsku raspravu Kao naslednici naseg pokojnog oca.
Naime baka je zivela sa nama 16 godina da bi posle oceve smrti bila smestena u dom posto niko od njene ostale dece nije hteo da je preuzme kod sebe.
Navodno je jedna tetka dobila cello imanje zajedno sa kucom jer je baba prepisala imovinu .da li je mi I dalje mozemo da pokrenemo ostavinsku raspravu.
Unapred hvala
— anonimno

Poštovana,

Ukoliko nije vođena ostavinska rasprava iza smrti bake, a pritom postoji njena imovina koju treba raspodeliti naslednicima, onda bi trebalo pokrenuti ostavinski postupak. Ukoliko je baka raspolagala za života svom svojom imovinom tako da nakon njene smrti nije ostala imovina koja bi predstavljala njenu zaostavštinu, onda nema svrhe pokretati ostavinski postupak. Međutim, ukoliko je raspolaganjima koje je činila za života, vaša baka povredila nekim naslednicima pravo na nužni nasledni deo, onda bi ti naslednici mogli u parničnom postupku potraživati svoja prava koja im po tom osnovu pripadaju.

Postovanje!! Moji roditelji su od firme mog oca dobili 3 sobni stan jer su imali 3 dece(nas).1988g su menjali za kucu.1992g su se razveli,ali smo nas troje sa majkom ostali u jednoj polovini dok je on sa ljubavnicom bio u drugoj.1993 je otkupio kucu.A 1994 ozenio tu zenu.1996 se razveo i dobili su sina,2001 je dobio sa njom vanbracnu cerku,ali oni se te ziveli,te nisu sa njim.Razlog,jer je ona dosta pila.Kad su se oni razveli nije tazila deo kuce,jer je to on kupio svojim novcem.Kad nije imala kud 2003 je trzila deo kao zajednu stecenu imovinu,i dobila cetvrtinu.Mada ja imam dokaze i svedoke,da ona nije dala ni dinara.Ostali deo je prepisao na mene kao poklon cerki jer sam ga izdrzavala novcano.Sada ona trazi nuzni deo za dvoje dece.Mada je moj otac imao za zivota zakonsko pravo kucu prepisati na koga zeli.Sudskim putem sam trazila da se putem licitacije proda kuca,jer nije htela da se slozi ponudjenom svotom novca za svoj deo.A sada je trazi nuzni deo za decu.Zanima me da li je moj otac imao to zakonsko pravo,jer se u mom ugovoru izjasnio da je to dvoje dece izmirio prepisavsi cetvrtinu deo kuce na bivsu zenu,jer su deca bila maloletna.Ili mu se sad to pravo osporava? I sta mogu da ocekujem?Postovanje!!!
— anonimno

Poštovana,

Ostavilac, dakle Vaš otac, je mogao za života raspolagati svojom imovinom po sopstvenom nahođenju. Međutim, u određenim slučajevima, kao što je recimo Vaš slučaj, predviđen je izuzetak ustanovljen upravo u korist nužnih naslednika. Svi ostaviočevi potomci (deca) spadaju u krug nužnih naslednika. Nužni naslednik ima pravo na nužni nasledni deo. Kako se radi o deci ostavioca, nužni nasledni deo je polovina od dela koji bi nasledniku pripao po pravilima zakonskog nasleđivanja. Poklon učinjen jednom od naslednika uračunava se u zaostavštinu odnosno imovinsku masu na osnovu koje se izračunava nužni nasledni deo. Drugim rečima, ako je Vaš otac na Vas preneo svojinu na kući ugovorom o poklonu i ako je pri tome povredio pravo drugog naslednika na nužni nasledni deo, taj naslednik može zahtevati od suda u odgovarajućem postupku isplatu novčane protivvrednosti ili vraćanje poklona. Potrebno je voditi računa o zastarelosti za šta je pravno relevantan momenat smrti ostavioca.

Postovanje,U braku sam 12god i sve sto imamo steklismo zajedno.Pre 4god.se pojavila suprugova vanbracna cerka koja je tada imala 12god i koju je on tek tada i priznao jer do tada nije ni znao da postoi.Njena majka sada hoce da trazi neki nuzni deo koji navodno pripada detetu,pa me zanima da li je to moguce sada, obzirom da je moj suprug ziv ili joj to pripada tek posle njegove smrti.Unapred hvala za Vas odgovor
— anonimno

Poštovana,

Vanbračna ćerka Vašeg supruga ima pravo na nužni nasledni deo ali tek nakon smrti Vašeg supruga. Nije moguće zahtevati nasledstvo unapred, jer pravo da se nasledi nastaje u trenutku smrti ostavioca.

Moj otac je sa mojom pokojnom majkom, napravio dve kuce. Pokojna majka je umrla.Otac pre no sto se ponovo ozenio napravio testament, gde je napisano da sve ostavlja deci, koja ce to deliti podjednako. Sada ide pitanje, koja prava ima njegova nova zena, u slucaju da otac umre ?
Unapred hvala.
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko je testament punovažan i ukoliko zaista proglašava decu za naslednike, Vaša maćeha može zahtevati nužni nasledni deo.

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

Ugovorom o poklonu sam sinovima iz bracne zajednice poklonio zajedno sa suprugom celokupnu zajednicku imovinu na po 1/2 jer smo sve stekli zajedno u toku trajanja braka oko 35 godina. Nedavno je supruga saznala da sam imao vanbracnu vezu iz koje je rodjeno dete te smo se razveli, ali smo ostali da zivimo sa decom koja o tome nista ne znaju u zajednickoj kuci ali nameravamo da ponovo sklopimo brak. S obzirom da je ugovor o poklonu sacinjen pre rodjenja deteta iz vanbracne veze da li postoji mogucnost da u buducnosti trazi ponistaj ovog ugovora, nuzni deo i sl., da li da sa suprugom izvrsimo deobu imovine jer je njen udeo znatno veci s obzirom da je cela njena porodica ucestvovala u izgradnji, otplacivali kredit, kupili sve stvari itd. Takodje su deca na celokupnu imovinu stavili hipoteku radi obezbedjenja kredita na 20 godina radi kupovine nove nekretnine! Molim za savet!
— anonimno

Poštovani,

Deobu zajedničke imovine možete izvršiti kako za vreme trajanja braka tako i posle razvoda. To u vašem slučaju nije toliko važno, pogotovu ako se u obzir uzme da ste celokupnom imovinom već raspolagali u korist sinova rođenih u braku.

Prema pravilima zakonskog nasleđivanja, Vas nasleđuju na jednake delove sva Vaša deca (bračna i vanbračna) i supruga ukoliko Vas nadživi, a Vašu (bivšu/buduću) suprugu sva njena deca i Vi ukoliko budete suprug i nadživite je.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici nasleđuje Vas. Ono što se nasleđuje je zaostavština, a nju čini imovina koju imate u trenutku smrti. Međutim, kako ste učinili poklon sinovima iz braka koji su zakonski naslednici, onda se i vrednost tih poklona uračunava u Vašu zaostavštinu. S obzirom da ste poklon učinili zajedno sa suprugom, a kako je to bila zajednička imovina kojom ste sporazumno i zajednički raspolagali, u Vašu zaostavštinu bi trebalo da uđe samo ono što ste Vi poklonili odnosno  samo Vaš udeo u zajedničkom poklonu.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici ima pravo na nužni nasledni deo koji iznosi polovinu onog dela zaostavštine koji bi mu pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja.

1
Pravne oblasti
Oznake