nužni naslednik
9
2. strana
posto nam otac nije nista ostavio a bumro je 2008 maceha u martu 2011 prepostavljamo ja brat da je napravio neki sporazum sa cerkom iz drugog braka ili ugovor o izdrzavanju ili poklon mi to nemozemo da saznamo da li ja i brat mozemo nekim postupkom da imamo nuzni deo
— anonimno

Poštovana,

Potrebno je prvo da vidite u nadležnom sudu da li je održana ostavinska rasprava nakon smrti vašeg oca. Ako nije, morate inicirati ostavinski postupak, na kome ćete zajedno sa bratom naznačiti da se nalazite u svojstvu naslednika koji se pozivaju na nasleđe po zakonskom redu nasleđivanja. Dalje će Vas kroz postupak voditi postupajući sudija.

Ukoliko je održana ostavinska rasprava i ako je doneto rešenje o nasleđivanju, morate tužbom pokrenuti parnični postupak u kome ćete zahtevati od naslednika nužni nasledni deo.

Ako je Vaš otac zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju, imovina koja je predmet tog ugovora ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Ukoliko je Vaš otac za života poklonio deo svoje imovine nekom od zakonskih naslednika (recimo ćerki iz drugog braka) pa je zbog toga Vaše pravo na nužni nasledni deo povređeno, imate pravo da zahtevate nužni nasledno deo u parničnom postupku podizanjem tužbe u roku od tri godine od smrti poklonodavca (vašeg oca).

Ja i supruga cuvamo komsinicu koja nema nikog osim sestre(koja ne zivi sa njom).Ta osoba koju cuvamo je inace pravno lice u peenziji.Napisala je testament kako bi posle njene smrti sva pokretna i nepokretna imovina kao i deo novca koji se nalazi u banci ostao meni.Testament je napisan uz prisustvo dva svedoka koji su se potpisali sa brojem l.k.Da li ovakav testament vazi bez overe u sudu jer mi ona uporno tvrdi da vazi jer ima dva svedoka.Molim vas za vase misljenje.Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.

Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.

Moj otac je mojoj macehi prepisao nepokretnu imovinu na ime poklona (l998 god). 2oo2 godine
ona je umrla. Posle njene smrti on prihvata pokretnu imovinu a na mog polubrata prenosi
nepokretnu. Otac je umro 2oo8 god. Da li ja imam
pravo na svoj nuzni deo?
Brat je imovinu prodao
— anonimno

Poštovana,

Nakon smrti Vaše maćehe, njena imovina je morala biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u testamentu koji je iza sebe ostavila, a u slučaju da njega nije bilo, moralo se pribeći takozvanom zakonskom nasleđivanju, po kome bi Vaš otac i polubrat nasledili po polovinu zaostavštine, pod pretpostavkom da maćeha osim Vašeg polubrata nije imala druge dece.

Nakon smrti Vašeg oca, ukoliko nema testamenta, opet dolazi do zakonskog nasleđivanja gde se kao naslednici koji nasleđuju po polovinu očeve zaostavštine pojavljujete Vi i Vaš polubrat.

Nužni deo na koji imate pravo je polovina dela koji bi Vam pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja a to je u konkretnom slučaju četvrtina celokupne očeve zaostavštine. Potrebno je utvrditi vrednost očeve zaostavštine na osnovu koje se izračunava nasledni deo, pa ukoliko niste nasledili četvrtinu, smatra se da je Vaše pravo na nužni nasledni deo povređeno.

S obzirom na to da je Vaš otac nakon smrti Vaše maćehe preneo nepokretnu imovinu na Vašeg polubrata, taj čin raspolaganja smatra se poklonom pa je potrebno da znate da pokloni koji su učinjeni zakonskim naslednicima ulaze u zaostavštinu ostavioca (Vašeg oca).

Poslednja stvar koju morate znati je da nužni nasledi deo možete zahtevati u parničnom postupku podizanjem tužbe i to u roku od tri godine od trenutka smrti poklonodavca (Vašeg oca).

2
Pravne oblasti
Oznake