poklon
12
Да ли ванбрачни партнери плаћају порез на уговор о поклону,поклон је ауто...
— anonimno

Poštovani,

Zakonom o porezima na imovinu, koji reguliše ovu materiju, nije predviđena mogućnost oslobođenja vanbračnog partnera od obaveze plaćanja poreza na poklon koji je učinjen od strane drugog vanbračnog partnera.

Postovanje!! Moji roditelji su od firme mog oca dobili 3 sobni stan jer su imali 3 dece(nas).1988g su menjali za kucu.1992g su se razveli,ali smo nas troje sa majkom ostali u jednoj polovini dok je on sa ljubavnicom bio u drugoj.1993 je otkupio kucu.A 1994 ozenio tu zenu.1996 se razveo i dobili su sina,2001 je dobio sa njom vanbracnu cerku,ali oni se te ziveli,te nisu sa njim.Razlog,jer je ona dosta pila.Kad su se oni razveli nije tazila deo kuce,jer je to on kupio svojim novcem.Kad nije imala kud 2003 je trzila deo kao zajednu stecenu imovinu,i dobila cetvrtinu.Mada ja imam dokaze i svedoke,da ona nije dala ni dinara.Ostali deo je prepisao na mene kao poklon cerki jer sam ga izdrzavala novcano.Sada ona trazi nuzni deo za dvoje dece.Mada je moj otac imao za zivota zakonsko pravo kucu prepisati na koga zeli.Sudskim putem sam trazila da se putem licitacije proda kuca,jer nije htela da se slozi ponudjenom svotom novca za svoj deo.A sada je trazi nuzni deo za decu.Zanima me da li je moj otac imao to zakonsko pravo,jer se u mom ugovoru izjasnio da je to dvoje dece izmirio prepisavsi cetvrtinu deo kuce na bivsu zenu,jer su deca bila maloletna.Ili mu se sad to pravo osporava? I sta mogu da ocekujem?Postovanje!!!
— anonimno

Poštovana,

Ostavilac, dakle Vaš otac, je mogao za života raspolagati svojom imovinom po sopstvenom nahođenju. Međutim, u određenim slučajevima, kao što je recimo Vaš slučaj, predviđen je izuzetak ustanovljen upravo u korist nužnih naslednika. Svi ostaviočevi potomci (deca) spadaju u krug nužnih naslednika. Nužni naslednik ima pravo na nužni nasledni deo. Kako se radi o deci ostavioca, nužni nasledni deo je polovina od dela koji bi nasledniku pripao po pravilima zakonskog nasleđivanja. Poklon učinjen jednom od naslednika uračunava se u zaostavštinu odnosno imovinsku masu na osnovu koje se izračunava nužni nasledni deo. Drugim rečima, ako je Vaš otac na Vas preneo svojinu na kući ugovorom o poklonu i ako je pri tome povredio pravo drugog naslednika na nužni nasledni deo, taj naslednik može zahtevati od suda u odgovarajućem postupku isplatu novčane protivvrednosti ili vraćanje poklona. Potrebno je voditi računa o zastarelosti za šta je pravno relevantan momenat smrti ostavioca.

Postovani,
Zelim da svom punoletnom sinu poklonim stan, ali je problem sto taj stan ima pozamasan racun za struju. Da li se zakonom o poklanjanju imovine i nasledjivanju nasledjuju i dugovi ili ih je moguce otpisati?
— anonimno

Poštovani,

Pomenuti dug se ne može otpisati na taj način. Ukoliko sklopite ugovor o poklonu Vi ćete i dalje biti u obavezi da platite postojeći dug. Ugovorom možete predvideti i nešto drugo (da dug pređe na Vašeg sina) ali se on ne može otpisati. Što se tiče Zakona o nasleđivanju, naslednik odgovara za ostaviočeve dugove do visine nasleđene imovine. Imajte u vidu da dug za struju zastareva u roku od godinu dana.

Razvela sam se pre 4 godine, bila sam u braku 12godina i zajednickim radom sa svojim tadasnjim suprugom stekla veliku kucu. Trenutno sam u imovinskoj parnici koja se vodi vec 4 godine, i receno mi je da postoji velika mogucnost da ja ne dobijem nista od te kuce. Interesuje me po kom osnovu meni ne pripada pola imovine ako je stecena u braku. Inace u medjuvremenu je moj bivsi suprug dao na poklon celokupnu imovinu koja je stecena u braku, svojoj cerki iz prvog braka, naravno bez mog znanja.
Volela bi da znam da li je moguce da ja kao bivsa zena mogu da izgubim prava na svoj deo kuce!?
— anonimno

Poštovana,

Prema izloženom jedina mogućnost (koju vidimo) da ostanete bez svog dela kuće je eventualna činjenica da je ćerka iz prvog braka Vašeg bivšeg supruga već stekla pravo svojine na celoj kući i da ugovor o poklonu između nje i njenog oca nije moguće pobiti. Zbog toga što ne raspolažemo dovoljnim brojem relevantnih činjenica ne možemo Vam pomoći. Ipak je ovo pitanje trebalo da uputite Vašem advokatu, a ukoliko ga nemate zdušno Vam savetujemo da ga angažujete.

na ostovinskoj raspravi 2004 moja sestra se prihvatila 1/3 dela kuca. Sad bi ona da se odrekne tog dela u moju korist ili da mi pokloni interesuje me kakva je prcedura i kolika si placanja (poez takse) barem priblizno
s postovanjem
HVALA
— anonimno

Poštovani,

Izjava o prihvatanju nasleđa je neopoziva. To u konkretnom slučaju znači da se Vaša sestra sada ne može odreći nasleđa koje je prihvatila. Ostaje mogućnost da tim svojim delom slobodno raspolaže pa može ugovorom o poklonu na Vas preneti pravo svojine koje ima na trećini predmetne kuće. U tom slučaju postoji obaveza plaćanja poreza na poklon. Poreski obveznik je poklonoprimac, a visina poreza zavisi od vrednosti poklona.

Pozdrav,
razvescemo se ubrzo. Svekar je muzu dao novac za kupovinu automobila, 9000e pre 3 god. Da li ja imam pravo na polovinu automobila posto nema ugovora o poklonu i sl.? Cujem da zeli da se obezbedi i napravi sa ocem ili drugom ugovor o pozajmici ili neki ugovor u kome ce da pise da on treba da isplati jos 8000e na ime duga za auto.Da li nakon razvoda ja dugujem polovinu tog izmisljenog duga? Da li se vazi taj ugovor ako je napravljen 2 meseca pre razvoda? Dakle, ne poricem da je novac dat ali bez obaveze da ga vrati.Kako da dokazem? Sta ako upise 20000e u ugovor?
— anonimno

Poštovana,

S obzirom da je automobil kupljen od novca koji je Vašem mužu poklonio njegov otac, nemate pravo na novčanu naknadu od automobila jer u zajedničku imovinu spada samo ono što se radom zajednički stekne u toku trajanja bračne zajednice.  Kako automobil spada u posebnu imovinu Vašeg supruga ne odgovarate ni za kakve dugove koji bi se pojavili u vezi istog.

1
Pravne oblasti
Oznake