ugovor o doživotnom izdržavanju
12
Postovani,

Nasledila sam kucu mojih roditelja po osnovu Ugovora o dozivotnom izdrzavanju. Ostavinska rasprava je zavrsena, platila sam porez i sve takse, ali nisam dobila nikakvo resenje, potvrdu ili bilo sta sto bi bilo dokaz da sam ja vlasnik kuce. U toj kuci se ne koriste televizor ni telefon, a racuni redovno stizu i ja ih placam jer ne mogu da odjavim te usluge bez dokaza da sam vlasnik.
Da li ja imam obavezu da placam te troskove i da li postoji mogucnost da otkazem te usluge bez resenja?
Vera Krnic

Poštovana,

Potrebno je da u Katastru nepokretnosti upišete Vaše pravo svojine na predmetnoj kući. Posetite Katastar i raspitajte se šta Vam je još potrebno za upis osim ugovora o doživotnom izdržavanju, izvoda iz matične knjige umrlih za primaoca izdržavanja i dokaza o plaćenim porezima.

Zakljucila sam ugovor o dozivotnom osiguranju sa mamom i tatom(predmet ugovora je trospratna kuca).Tata je preminuo pre 6 meseci,dali ja sad mogu da povedem postupak da nasledim tatin deo.
Koji postupak treba da pokrenem,ili da pokrenem postupka tek posle mamine smrti.
Hvala unapred
— anonimno

Poštovana,

Pretpostavljamo da ste zaključili ugovor o doživotnom izdržavanju. Ako je tako, predmet ugovora o doživotnom izdržavanju prelazi u svojinu davaoca izdržavanja tek kada davalac izdržavanja ispuni sve uslove iz ugovora. Ukoliko je nakon smrti Vašeg oca ostala obaveza izdržavanja majke, trospratna kuća će preći u Vašu svojinu tek nakon njene smrti. Ovo je uobičajeni način rešavanja pitanja iz ugovora o doživotnom izdržavanju a konkretniji odgovor na Vaše pitanje je moguće dati tek nakon izvršenog uvida u predmetni ugovor.

Otac,moja sestra i ja smo imali sklopljen ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa pokojnim dedom u kome je sve jasno navedeno kome i koji deo deda ostavlja nakon smrti.Jasno mi je da cemo sestra i ja morati da platimo porez na svoje delove,ali sada cujem da ce se na ostavinskoj raspravi koja treba da bude uskoro pojaviti i neka sudska taksa koja nikako nije mala.Napominjem da je sva imovina kojom je deda raspolagao navedena u ugovoru,da je ugovor potpisan pre vise godina.Nije mi jasno da cemo morati da platimmo taksu nekih 6500 din + 0.5% od vrednosti nasledjenog dela,a odmah zatim i porez koji je 2.5 %.Da li smo kojim slucajem oslobodjeni placanja ove takse,jer je vec sve sadrzano u ugovoru i izmedju nas, (davalaca izdrzavanja),nema nikakvih spornih pitanja.
— anonimno

Poštovani,

Obaveze plaćanja sudskih taksi kao i obaveze plaćanja poreza nisu uslovljene postojanjem ili nepostojanjem spornih pitanja u Vašem ugovoru o doživotnom izdržavanju.

Poštovani,
Hteo bi da kupim zemljište, vlasnik nepokretnosti je preminuo a bratanac ima na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju predbeležbu prava svojine na toj nepokretnosti ( još nisu ispunjeni svi uslovi ovog ugovora).Da li mogu zaključiti ugovor o kupoprodaji te parcele sa bratancem ili se to može učiniti na neki drugi način ?
Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Zemljište možete kupiti samo od lica koje se smatra vlasnikom u momentu prodaje. Moguće je da prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora pribegnete raznim uslovnim klauzulama, ili da ugovorite buduću kupoprodaju koja će zavisiti od preciziranih uslova ali svakako ne možete na osnovu kupoprodajnog ugovora sa pomenutim bratancem steći pravo svojine na nepokretnosti pre nego što bratanac postane vlasnik. Jednostavno, bratanac ne može pravnim poslom (ugovorom) da prenese na Vas pravo svojine jer ga ne poseduje.

Imam ugovor o doživotnom izdržavanju sa ujakom. U ugovoru je predviđena i obaveza staranja o ujni. Ujak je preminuo, ostavinski postupak je obustavljen jer je celokupna imovina obuhvaćena ovim ugovorom. Zanima me da li mogu pokrenuti postupak uknjižbe mog prava svojine na nepokretnosti koja je obuhvaćena ovim ugovorom iako je ujna još u životu?
— anonimno

Poštovani,

Na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju možete steći pravo svojine na predmetu ugovora tek nakon što ispunite sve obaveze koje ste preuzeli zaključenjem takvog ugovora. Nakon smrti Vašeg ujaka ostala je obaveza staranja o ujni. Tek nakon smrti Vaše ujne moći ćete da upišete pravo svojine na nepokretnosti.

Poštovani,živim sa dve ćerke i maćehom, koja bi da nam ostavi po jedan stan. Da li možemo svaka pojedinačno da napravimo sa mojom maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju. Znači, samnom bi napravila ugovor o doživotnom izdržavanju i ostavila mi jedan stan, i sa svakom ćerkom pojedinačno ugovor i ostavila im po stan.Šta bi tom prilikom trebale da platimo prilikom overe i sklapanja ugovora? Unapred hvala.
— anonimno

Poštovana,

Vaša maćeha je slobodna da potpiše više ugovora o doživotnom izdržavanju ukoliko je to njena volja. Postupak se odvija pred sudijom. Plaća se sudska taksa čija visina zavisi od vrednosti predmeta svakog pojedinačnog ugovora.

1
Pravne oblasti
Oznake