zajednička imovina
20
3. strana
Ugovorom o poklonu sam sinovima iz bracne zajednice poklonio zajedno sa suprugom celokupnu zajednicku imovinu na po 1/2 jer smo sve stekli zajedno u toku trajanja braka oko 35 godina. Nedavno je supruga saznala da sam imao vanbracnu vezu iz koje je rodjeno dete te smo se razveli, ali smo ostali da zivimo sa decom koja o tome nista ne znaju u zajednickoj kuci ali nameravamo da ponovo sklopimo brak. S obzirom da je ugovor o poklonu sacinjen pre rodjenja deteta iz vanbracne veze da li postoji mogucnost da u buducnosti trazi ponistaj ovog ugovora, nuzni deo i sl., da li da sa suprugom izvrsimo deobu imovine jer je njen udeo znatno veci s obzirom da je cela njena porodica ucestvovala u izgradnji, otplacivali kredit, kupili sve stvari itd. Takodje su deca na celokupnu imovinu stavili hipoteku radi obezbedjenja kredita na 20 godina radi kupovine nove nekretnine! Molim za savet!
— anonimno

Poštovani,

Deobu zajedničke imovine možete izvršiti kako za vreme trajanja braka tako i posle razvoda. To u vašem slučaju nije toliko važno, pogotovu ako se u obzir uzme da ste celokupnom imovinom već raspolagali u korist sinova rođenih u braku.

Prema pravilima zakonskog nasleđivanja, Vas nasleđuju na jednake delove sva Vaša deca (bračna i vanbračna) i supruga ukoliko Vas nadživi, a Vašu (bivšu/buduću) suprugu sva njena deca i Vi ukoliko budete suprug i nadživite je.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici nasleđuje Vas. Ono što se nasleđuje je zaostavština, a nju čini imovina koju imate u trenutku smrti. Međutim, kako ste učinili poklon sinovima iz braka koji su zakonski naslednici, onda se i vrednost tih poklona uračunava u Vašu zaostavštinu. S obzirom da ste poklon učinili zajedno sa suprugom, a kako je to bila zajednička imovina kojom ste sporazumno i zajednički raspolagali, u Vašu zaostavštinu bi trebalo da uđe samo ono što ste Vi poklonili odnosno  samo Vaš udeo u zajedničkom poklonu.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici ima pravo na nužni nasledni deo koji iznosi polovinu onog dela zaostavštine koji bi mu pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja.

Moj pokojni otac je sa sestrom i samnom napravio ugovore o dozivotnom izdrzavanju,znaci postoje dva ugovora.Jedan je napravljen sa sestrom kao davaocem izdrzavanja i njega i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na stan koji je u njegovom vlasnistvu.Drugi ugovor je napravljen izmedju mene kao davaoca i oca i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na kuce(3) sa placem koji su u njegovom vlasnistvu.Ostavinska rasprava je zakazana za ovaj mesec.Ali,moj pokojni otac ima dva sina iz prvog braka.Jedan od njih zivi u jednoj od kuca koje se nalaze u ugovoru koji je napravljen samnom,koristi tu kucu i nekih 3 ari placa (od ukupnih 6 ari),kucu je nadogradio i u njoj nesmetano zivi dugi niz godina.Tu kucu su nas otac i njegova majka sagradili dok su bili u braku (nekih 63 kvadrata)i u tom braku su kupili svih 6 ari placa.Posle razvoda njihove majke i naseg oca zajednicka imovina nije podeljena.Moj otac sa mojom majkom na preostala 3 ara placa gradi kucu od 33 m2 koja je i legalizovana pre dve godine i kucu od 63 m2 koja je samo sazidana i stavljena pod krov,bez drvenarije,kanalizacije,struje i vode.U braku sa mojom majkom dobija i stan od 50 m2.
Otac je preminuo prosle godine,a njegova bivsa supruga pre nekih 10-ak godina.Njihova zajednicka imovina ostaje i dalje ne podeljena.
Predpotstavljam da braca mogu da traze podelu imovine njihove majke (koju im ja ne sporim,jer vec koriste pola placa i kucu,ali oni hoce sve tri kuce i ceo plac pravdajuci se da je plac kupljen u braku sa njihovom majkom)Da li oni tom podelom ruse ugovor koji ja imam?Odnosno da li je moj ugovor moguce srusiti?Da li se rusenjem mog ugovora rusi i sestrin?Moram da napomenem da oni nisu brinuli o nasem ocu ni materijalno ni moralno,cak mu ni na sahrani nisu bili,dok smo sestra i ja brinule i sahranile onako kao je on to zeleo.O nasoj majci brinemo u svakom pogledu jer je tezak asmaticar i ima malu penziju. Unapred zahvalna..
— anonimno

Poštovana,

Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.

Postovani,

u braku sam 2 godine. Moj otac koji je vlasnik jednog omanjeg stana zeli da mi ga pokloni i prepise na moje ime. Interesuje me, da li u slucaju razvoda, moj suprug onda ima pravo na polovinu tog stana?

Hvala Vam unapred na odgovoru.
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda vrši se deoba zajedničke imovine supružnika. Imovina koju steknete u toku trajanja braka poklonom ili nasleđem predstavlja Vašu posebnu imovinu i ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

Поштовани, у браку сам 19 година. Немамо деце. Били смо подстанари 11 година, након чега супруга уз помоћ мајчине старе девизне штедње купује мању кућу. Она улаже 9.000 а ја 1.000 евра. Кућу је преписала на своје име мимо моје воље. Након тога, ја добијам наследство и улажем у реконструкцију куће, као и два кредита. Све у вредности од 16.000 евра. Кућа се и даље води на њој. Каква су моја праба у случају развода? да ли добијам ишта од имовине? Такође, како је незапослена а пословно способна, да ли сам дужан да је издржавам након развода? Хвала.
— anonimno

Poštovani,

U slučaju razvoda doći će do deobe zajedničke imovine i to sporazumno ili sudski. Predmetna kuća ulazi u zajedničku imovinu pošto je stečena u vreme trajanja bračne zajednice. Iako je kao vlasnik upisan samo jedan, smatra se da je upis u javnom registru (Katastru nepokretnosti) izvršen na ime oba supružnika. Zakonska je pretpostavka da su udeli bračnih drugova u zajedničkoj imovini jednaki, s tim da svaki od supružnika može dokazivati u postupku sudske deobe da je njegov udeo veći.

Supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika i to srazmerno njegovim mogućnostima. Postupak za utvrđivanje obaveze i visine izdržavanja pokreće se tužbom. Sud donosi presudu o izdržavanju ukoliko nađe da je ono neophodno, ceneći sve okolnosti slučaja. Izdržavanje supružnika posle prestanka braka, osim u izuzetnim slučajevima, ne može trajati duže od pet godina.

U braku imam dvoje dece ronjeni 1985 i 1988 godine.U toku braka sam od drzavne firme dobio na koriscenje stan 1986 god. a jednokratno ga otkupio 1992 god.
Supruga je radila do 1997 god. kada ju se gasi firma. Razvedeni smo od 2007 god. Ja sam uvek imao 5 puta vecu platu od nje.
Stan sam platio novcem moga pokojnog oca( o ovome sam pribavio pismenu izjavu moje majke).Sudu sam dao i prihode koje sam imao
u firmi a bivsa supruga nema te podatke jer ne postoji firma. Bivsa supruga trazi idealnu ½ stana , a ja sam spreman da priznam 1/5 stana i da ga otkupim od nje.
Jos uvek zivimo u tom stanu sve se vodi na mene a ona uziva i nista ne placa (struja,komunalije i td). Moze li dobiti na sudu polovinu stana i dali ja mogu traziti naplatu polovine troskova komunalija koje imam posle razvoda braka.
— anonimno

Poštovani,

Deoba zajedničke imovine se može izvršiti za vreme trajanja braka ili posle njegovog prestanka i to sporazumno ili sudskim putem. Zakonska (oboriva) pretpostavka je da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki. Međutim, svaki surpužnik ima pravo da dokazuje da je njegov udeo veći. Veličina udela zavisiće ne samo od ostvarenih prihoda u vidu zarade već i od vođenja domaćinstva, staranja o deci i imovini i svih drugih okolnosti koje su od značaja za održavanje ili uvećanje vrednosti zajedničke imovine. O svemu tome odlučuje sud.

S obzirom na to da ste stan stekli u vreme trajana bračne zajednice i da nakon razvoda nije odlučeno o deobi zajedničke imovine, do momenta deobe titulari prava svojine na stanu ste i Vi i Vaša bivša supruga. S obzirom da u predmetnom stanu trenutno oboje živite, troškove komunalija bi trebalo zajedno da snosite.

U braku sam 10 godina, poslednje 2 godine supruga se totalno udaljila od mene, ponasala se kao da sam komad namestaja, ja sam sve to trpeo jer sam znao da zeli da se sam spakujem i odem. Kad vise nije imala kud rekla je da zeli da se razvedemo iako nikakav razlog za razvod nema u smislu da sam je maltretirao, da sam se svalerao, da sam se drao na nju ili ne daj boze tukao, na moje pitanje zasto to radi odgovorila je da sam je izgubio u nekom periodu naseg zivota, sto je priznacete vrlo glup razlog za okoncanje bracne zajednice pogotovo sto imamo sina starog 6 godina. Zelim da napomenem da je dete izuzetno vezano za mene, ja sam ga odgajio od kad se rodio, ja sam isao na porodiljsko, ja sam bio na bolovanju sa njim kad god je bio bolestan (ona nikad), sve sto zna ja sam ga naucio, i da hoda i da prica i da pliva, vozi bcikl, trotinet, cita itd, itd... Za sve to vreme ona je gradila karijeru, usavrsavala se a ja sam stagnirao. Kad je supruga trazila da se iselim on je plakao i trazio od nje da se ona iseli a da nas dvojica ostanemo zajedno.

E sad, ona zeli da se sporazumno razvedemo, tj. da ja pristanem na sve sto je ona navela, alimentacija 30%, da dete zivi sa njom, da ga vidjam svakog drugog vikenda i jednom u toku nedelje, takodje je navela da nemamo zajednicke imovine sto je netacno jer sve sto imamo smo stekli u braku, a to je stan za koji placamo kredit ali se vodi na nju posto je ona preko firme digla kredit, vrlo brzo po dobijanju tog stana ona je zbog svoje naravi ostala bez posla, kredit smo nastavili da placamo zaduzivsi se kod banaka vise od 5000 evra sve dok je inspekcija rada nije vratila na posao, taj iznos nam je dala moja majka da otplatimo bankama kako ne bi placali kamate. takodje ona ocekuje od firme da joj isplati povecu svotu novca na osnovu toga sto je protivpravno dobila otkaz.

Napominjem da mi je ovo drugi brak, prvi je rasturila sadasnja supruga, imam i sina iz prvog braka za koga uredno placam alimentaciju vec 11 godina. sve sam vam nabacao a vi ako mozete napisite mi koja su moja prava, sto se tice imovine i visine alimentacije.
— anonimno

Poštovani,

Brak se može razvesti na dva načina: sporazumno i putem tužbe za razvod braka. Ukoliko ne prihvatite ponuđeni sporazum, primoraćete suprugu da podnese tužbu za razvod braka, čime će inicirati brakorazvodnu parnicu.

U našem pravu postoji opšti brakorazvodni uzrok što znači da pravo na razvod braka ima svaki supružnik ako su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili ako se objektivno ne može ostvariti zajednica života između supružnika.

Ne savetujemo Vam da potpišete ponuđeni sporazum u kome stoji da nemate zajedničke imovine. Naime, iako se stan vodi na njeno ime, ukoliko je stečen za vreme trajanja bračne zajednice smatra se zajedničkom imovinom bračnih drugova. Neki detalji koje ste opisali u pitanju a vezani su za Vaš odnos sa suprugom i detetom mogu biti od značaja prilikom donošenja konačne odluke suda o deobi zajedničke imovine i vršenju roditeljskog prava. Visinu alimentacije određuje sud uzimajući u obzir činjenice kao što su visina Vaših mesečnih prihoda, potrebe deteta, Vaša imovina, obaveza izdržavanja drugih lica i druge činjenice.

Ukoliko niste zadovoljni ponuđenim sporazumom i smatrate da biste mogli izboriti bolju poziciju za sebe ili Vaše dete, savetujemo Vam da angažujete advokata, odbijete sporazumni razvod braka i primorate ženu da podnese tužbu koja će Vas odvesti u brakorazvodnu parnicu, gde se možete boriti za ostvarenje Vaših interesa i interesa Vašeg deteta.

3
Pravne oblasti
Oznake