zajednička imovina
20
4. strana
Postovani,
Nakon smrti mog oca majka, ja i brat nismo mogli da se dogovorimo kako fizicki da podelimo kucu. Na ostavinskoj raspravi kuca koju su moji roditelji stekli je podeljena bratu i meni po 1/6, a majci 4/6. Brat je ziveo sa majkom na spratu i ona mu je dozvolila do dovrsi prizemlje (postavio je plocice i parket) i tu je zivei sam. Ja sam udata i zivim sa mladjim sinom, muzem i njegovim roditeljima u svekrovom stanu. Brat je umro pre 2,5 godina i nakon toga nije koliko ja znam bilo ostavinske rasprave. Majka kaze da ce dati njegovoj vambracnoj cerki (koju je priznao) pola kuce, pola mojim sinovima (imam ih dva). Navodno nista nije preduzimala da to ostvari. Rekla mi je da ce ili to da se resi posle njene smrti ili da ce kucu da prepise ko je bude bolje cuvao "makar i par meseci pre smrti". Komsinica nakon bratovljeve smrti svakodnevno dolazi kod moje majke. Ona je bila bratovljeva ljubavnica, sto sam ja saznala tek pred njegovu smrt. Inace zivi u susednom dvoristu u istoj kuci sa bivsim suprugom (sa kojim ima svoju decu, dok sa mojim bratom nema). Nakon smrti moga brata predstavlja se kao njegova nevencana zena (iako nije zivela pod istim krovom sa njim niti delila trpezu, postelju jeste po pricanju komsija). Moje pitanje je sta ja i moja deca mozemo da nasledimo nakon mamine smrti. Ako bi ja sklopila sa njom ugovor o dozivotnom izdrzavanju sta bih mogla da dobijem. Ako je ona taj ugovor sklopila sa komsinicom da li ja dobijam neki deo kuce. Samo da napomenem da sam ja predlozila majci nakon bratovljeve smrti da se moj stariji sin koji zivi kao podstanar useli u jedan od ta dva stana da ne bi bila sama u kuci i da je ona to odbila navodno ne moze da da jednom unuku stan, jer bi unuka mogla da je tuzi. Izvinjavam se na opsirnom pismu u stilu Almodovarovog filma. Ja bih htela da cuvam majku pod uslovom da se to pravno precizira. Znam da moram sa njom otvoreno da razgovaram, ali me posavetujte koje su opcije.
— anonimno

Poštovana,

Vaša majka može raspolagati samo sa svojim dvotrećinskim udelom na kući.

Za života, ona može preneti svoj vlasnički udeo kome hoće, s tim da Vi imate zakonsko pravo preče kupovine, što znači da ukoliko reši da proda svoj udeo, mora prvo Vas ponutidi pa tek pošto Vi ponudu odbijete može pod istim uslovima prodati trećem licu.

U slučaju smrti moguće su dve situacije. Ukoliko postoji testament njena imovina će biti raspodeljena prema uputstvu sadržanom u samom testamentu. Ukoliko testamenta nema, primeniće se zakonsko nasleđivanje, gde ćete Vi i ćerka Vaseg pokojnog brata naslediti po polovinu celokupne zaostavštine.

Ugovor o doživotnom izdržavanju je za Vas dobra ideja. O njemu smo već pisali u ranijim odgovorima pa pogledajte u rubrici povezani saveti. Još jednom da naglasimo, imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Postovani,
Sa muzem sam u braku tri i po godine i imamo dvoje maloletne dece. Zbog njegove prevare i zbog toga sto nece da ostavi drugu zenu, podneo je zahtev za razvod braka a to sam saznala kada mi je stigao od suda poziv za rociste i jos nesto od njegovog advokata (predlog za podelu imovine, koliko puta mesecno da vidja decu…) Od imovine koju smo stekli u braku imamo dva stana i automobil. On je predlozio da meni sa decom ostane veci stan i automobil a njemu manji stan. Zelela bih pre svega da obezbedim decu pa me intresuje da li mogu da ga nateram da jedan stan prepise na jedno a drugi na drugo dete? Takodje me interesuje kako da obezbedim sto vecu alimentaciju jer on ima jaku paltu? Unapred zahvalna.
— anonimno

Postovana,

Od advokata ste verovatno dobili predlog za sporazumni razvod braka koji sadrži predlog za deobu zajedničke imovine i vršenje roditeljskog prava. Ukliko prihvatite predlog, potpisaćete sporazum, na osnovu koga će sud doneti presudu o razvodu. Sud se neće protiviti vašem sporazumu ukoliko nađe da je takav sporazum u najboljem interesu Vaše dece.

Visinu alimentacije određuje sud na osnovu redovnih primanja vaseg muža, njegovog opšteg imovnog stanja, potreba deteta i drugih relevantnih okolnosti. Ukoliko se okolnosti budu izmenile, sud će na Vaš zahtev izmeniti i visinu aleimentacije.

Sto se imovine tiče, ne možete ‘naterati’ supruga da prepiše stan na Vaše dete jer se zajednička imovina deli isključivo između supružnika, a nakon deobe svaki od supružnika može dalje njome raspolagati po sopstvenom nahođenju.

4
Pravne oblasti
Oznake