Parnični postupak
9
Postovani.
Dobio sam presudu u parnicnom postupku ali broj predmeta je u zaglavlju je drugaciji tj promenjenDa li je sudija imao ptavo na to ili ne i da li je to po zakonu!? Hvala
Zoran Milenovic

Poštovani,

Ako broj sudskog predmeta zbog tehničke omaške suda prilikom izrade (kucanja) presude nije pravilno unet u pismeni otpravak presude, može se tražiti od suda koji je presudu doneo da istu u tom smislu ispravi.

Dobar dan. Imam problem. Bila sam u vezi 5 god sa deckom koji mi je pomagao i slao iz ch finansijsku pomoc. I sad zeli da me tuzi da sve vratim nazad. Sta da radim?
— anonimno

Poštovana,

Svako ko smatra da mu je povređeno subjektivno građansko pravo ima pravo da se tužbom obrati sudu i traži zaštitu svojih prava i pravnih interesa. Prema tome, ukoliko neko lice smatra da mu dugujete novac, ono ima na raspolaganju pravnu mogućnost da se u cilju naplate svog potraživanja obrati sudu, odnosno može protiv vas u tom smislu podneti tužbu. U tako pokrenutom sudskom postupku tužilac mora dokazati svoje tvrdnje odnosno postojanje svog pravnog osnova. Imajući u vidu rečeneno, vi ne možete uticati niti sprečiti drugo lice da protiv vas podnese tužbu sudu. Međutim, ukoliko se pretnje tužbom obistine pa tužba protiv vas bude zaista podneta, potrebno je da se obratite advokatu i što pre uzmete učešče u tom postupku.

Poštovani molim Vas da mi odgovorite da li je po zakonu dozvoljeno veštačenje licu koje se sada ne nalazi na važećoj listi sudskih veštaka(ranije je bio veštak).Sve zainteresovane stranke u ovom slučaju su tražile ovlašćenog sudskog veštaka i sudija se složila sa tim i donela rešenje koje je kasnije promenila donošenjem novog rešenja na koje nismo imali pravo žalbe.
Hvala.
— anonimno

Poštovana,

Veštaci se po pravilu određuju iz registra sudskih veštaka. Međutim, ako za određenu oblast veštačenja nema sudskog veštaka upisanog u registar, veštačenje može da obavi lice odgovarajuće struke koje će sudija odrediti svojim rešenjem.

Molim Vas da mi objasnite šta znači "nedozvoljeno raspolaganje stranaka" (ZPP).
Hvala.
Mihailo Jeremić

Poštovani,

Nedozvoljeno raspolaganje stranaka odnosi se na raspolaganje stranaka zahtevima. Naime, stranke upućuju zahteve sudu koji je inače ovlašćen da odlučuje samo u granicama postavljenih zahteva. Stranke su slobodne da raspolažu svojim zahtevima koje su pred sud stavile. Nedozvoljeno raspolaganje stranaka postoji u situaciji kada stranka u postupku ističe zahteve koji su u suprotnosti sa prinudnim propisima (važećim zakonima), javnim poretkom, pravilima morala i dobrim običajima. Ukoliko je sud svoju odluku zasnovao na nedozvoljenim raspolaganjima stranaka, postoji bitna povreda odredaba parničnog postupka, što predstavlja jedan od žalbenih razloga zbog kojeg se može pobijati presuda.

Tuzen sam od strane bivseg stanodavca i to za neizmireni dug za el.energiju koi je ostao kada sam iselio,a i za navodno neplacenu stanarinu za mesec mart 2009.god.iako sam iz tog stana iselio 05.02.2009.god. Advokat tuzioca pokusava da napravi sto vise rocista i sav trosak istih da platim ja,i zahteva cak da platim zateznu kamatu od 01.01.2010.god pa sve do donosenja presude sto bi iznosilo visestruko vise od stvarnog duga. Pismeni ugovor o zakupu stana nije postojao,a stanodavac me je iznenada iselio u sred zime na minus 20 sa troje male dece. U teskoj sam materijalnoj situaciji,podstanar i jedini zaposleni u porodici pa nemam sredstava da platim branioca,i zato vas molim za pravni savet. Pristajem da platim dug za el.energiju,al ne i stanarinu za mesec koji stanodavac zahteva,jer nisam u tom mesecu stanovao u tom stanu,kao ni tolike troskove,a ni zatezne kamate. Kako da postupim na sledecem rocistu ako tuzilac ne pristane na predlog poravnanja koji sam predao sudu? Unapred HVALA!
— anonimno

Poštovani,

Zakonsku zateznu kamatu duguje dužnik koji zadocni sa ispunjenjem svoje novčane obaveze. Dakle, pored glavnice duga duguje se i zakonska zatezna kamata. O troškovima postupka odlučuje sud a pravilo je da oni padaju na teret poražene strane u postupku. Za Vas bi bilo najbolje da se sa bivšim stanodavcem vansudski nagodite (ako je to sada uopšte moguće) jer su svi zahtevi suprotne strane opravdani. Nakon vansudske nagodbe tužilac bi trebalo da odustane od tužbe i daljeg postupka. Što se tiče poslednje neisplaćene kirije, sud će morati precizno da utvrdi sadržinu ugovora koji ste imali sa stanodavcem kako bi procenio osnovanost tog dela tužbenog zahteva. Kako nema pismene manifestacije ugovora, dokazivanje može da potraje, pa možete očekivati više ročišta.

S obzirom da bivši suprug smatra da ja kupujem bespotrebne stvari i da trošim mnogo više nego što je realno po njegovoj proceni,a da pritom on 13 godina ne plaća alimentaciju niti daje bilo kakve pare niti kupuje poklone, čak ima i sudiju na svojoj strani koja mene ispituje kako ja to njemu omogućavam i zašto ga uopšte šaljem na ekskurziju kada je to jedna obična glupost, smem li ja da budem drska i kažem im da ako im bilo šta smeta neka traže veštačenje i tačno utvrde potrebe deteta od 15 godina i tada podelimo shodno nalazu veštaka troškove.
Hvala unapred.
ogorčena

Poštovana,

Nije nam najjasnije kakva je prioroda spora koji vodite ali u svakom slučaju možete predložiti veštačenje. Predlog mora da sadrži naznačenje predmeta i obima veštačenja kao i lica koje veštačenje treba da sprovede. Ukoliko sud usvoji Vaš predlog, odlučiće o svim pitanjima vezanim za veštačenje uključujući troškove veštačenja. Veštačenje se sprovodi u slučaju kada postoje činjenične nejasnoće kako bi se utvrdilo pravo činjenično stanje. Sud će svoju konačnu odluku doneti uzimajući u obzir kako nalaz i mišljenje veštaka tako i ostale dokaze izvedene u dokaznom postupku. Kako Vas interesuju potrebe maloletnog deteta, od značaja može da bude i mišljenje Centra za socijalni rad.

1
Pravne oblasti
Oznake