Porodično pravo
50
3. strana
Razvela sam se pre 4 godine, bila sam u braku 12godina i zajednickim radom sa svojim tadasnjim suprugom stekla veliku kucu. Trenutno sam u imovinskoj parnici koja se vodi vec 4 godine, i receno mi je da postoji velika mogucnost da ja ne dobijem nista od te kuce. Interesuje me po kom osnovu meni ne pripada pola imovine ako je stecena u braku. Inace u medjuvremenu je moj bivsi suprug dao na poklon celokupnu imovinu koja je stecena u braku, svojoj cerki iz prvog braka, naravno bez mog znanja.
Volela bi da znam da li je moguce da ja kao bivsa zena mogu da izgubim prava na svoj deo kuce!?
— anonimno

Poštovana,

Prema izloženom jedina mogućnost (koju vidimo) da ostanete bez svog dela kuće je eventualna činjenica da je ćerka iz prvog braka Vašeg bivšeg supruga već stekla pravo svojine na celoj kući i da ugovor o poklonu između nje i njenog oca nije moguće pobiti. Zbog toga što ne raspolažemo dovoljnim brojem relevantnih činjenica ne možemo Vam pomoći. Ipak je ovo pitanje trebalo da uputite Vašem advokatu, a ukoliko ga nemate zdušno Vam savetujemo da ga angažujete.

Poštovani,
posle 14 godina braka podneo sam tužbu za razvod braka Prvom sudu na Novom Beogradu, na osnovu obrasca koji sam našao na Internetu. Napominjem da imamo i ćerku koja ima 14 godina i koja je sve vreme sa mnom.
Od 5 septembra žena je otišla kod svojih roditelja, koji narednih 15 dana nisu hteli da mi kažu gde se nalazi. Pošto je žena pre odlaska imala problem sa vidom (na jedno oko) i pila lekove koji su kod nje izazvali psihičke probleme, posumnjao sam da je u bolnici i na kraju je pronašao u bolnici dr Laza Lazarević. Odatle je prebačena na neuropsihijatriju gde je ustanovljeno da ima blagu upalu ovojnice kore velikog mozga, pri čemu su me doktori uveravali da je žena psihički apsolutno zdrava i da je lek koji je pila (kortikosteroide) uzrokovao trenutne psihičke promene.
1. U periodu dok sam je tražio saznao sam da je kupila stan, koji je još uvek u izgradnji. Stan je kupio njen otac plativši porez, pa joj je poklonio pre pola godine i više. Dete je takođe vodila da joj pokaže gde će živeti kada se razvede (ali da dete ne kaže meni).
2. Pre neki dan joj je na kućnu adresu stigao izveštaj iz banke, a u kojem stoji da je stanje na računu preko 500.000,00 dinara
3. Pre 3 meseca, moja majka je poklonila meni stan u kojem smo svi živeli prethodnih 7godina.

Pitanja:
1. Da li ona ima neka prava na moj stan koji sam dobio na poklon od majke, jer smo živeli svi u njemu?
2. Da li treba da promenim tužbu, jer očigledno ta žena ima tajne račune, kupuje stanove i ko zna šta još?
3. Kakvi su moji izgledi na sudu da zadržim dete (koje je sve vreme sa mnom) s obziom da je bila u bolnici?
4. Ukoliko treba više detalja da li mogu da dođem na savet kod Vas?

Molim Vas da mi pomognete, jer sam prosvetni radnik i samohrani roditelj koji nije u mogućnosti da plaća advokatske usluge.

Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Vaša supruga ne može da polaže pravo svojine na stan koji ste na poklon dobili od majke, jer taj stan predstavlja Vašu posebnu imovinu. I vice versa, stan koji je Vaša supruga dobila na poklon od svog oca predstavlja njenu posebnu imovinu odnosno ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

Prilikom odlučivanja o načinu vršenja roditeljskog prava, sud će uzeti u obzir sve relevantne okolnosti slučaja, pri čemu će svoju konačnu odluku  o tome doneti uzimajući u obzir najbolji interes deteta. Verovatno će u tom slučaju sud pribaviti i mišljenje organa starateljstva odnosno Centra za socijalni rad. Kako Vaše dete ima 14 godina, sud ili Centar za socijalni rad može da uzme u obzir i mišljenje samog deteta, ukoliko naravno ono želi da se o tome izjasni.

Poštovani,
Razvodim se od muža putem tužbe,jer je na prvom ročištu poništen sporazumni zahtev jer se on predomislio oko viđanja deteta, a ja da se smanji iznos alimentacije sa 8 na 5 hiljada dinara. Imamo bebu od 6 meseci. Živeći sa njim u njegovoj kući u prvih 7 meseci braka, ja sam svu svoju ušteđevinu i novac koji sam primala od plate uložila u popravku njegovih kola i održavanje njegove kuće, negde oko 1000e, moj otac mu je pozajmio 1000e preko toga da zatvori neke dugove, i tako dalje. Kada smo se preselili kod mene, on ništa nije radio i nije doprinosi ni materijano ni fizički našoj porodici i kući. Usput maltretirao me je, i prevario i dan danas je sa tom drugom ženom iako smo još u braku... Dete se nadam da će socijalna služba ostaviti meni.
Interesuje me šta mogu da tražim tužbenim zahtevom, šta je realno da od razvoda mogu da dobijem... iskreno posle svega što nam je uradio, želim da oseti posledice na koži.
S postovanjem, Danijela
Danijela Djuric

Poštovana,

Tužbom za razvod braka zahtevate od suda da brak razvede, da odluči o vršenju roditeljskog prava i da izvrši deobu zajedničke imovine ukoliko ona postoji.

Polažete pravo na povraćaj imovine koju ste uneli u brak uključujući pokretne i nepokretne stvari. Sud će u svakom konkretnom slučaju uzeti u razmatranje i način i stepen privređivanja bračnoj zajednici.

Ukoliko sa suprugom ne postignete sporazum oko alimentacije, visinu i modalitete plaćanja alimentacije odrediće sud uzimajući u obzir sve relevantne okolnosti Vašeg slučaja. Alimentacija može biti određena u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od redovnih mesečnih primanja gde prema odredbama Porodičnog zakona ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja.

bili smo u braku 18 god pre godinu dana smo se razisli.podigao sam veliki kredit al ostao bez posla.dali imam prava da trazim da i ona vrati deo kredita posto smo tada bili zajedno
— anonimno

Poštovani,

Prema odredbama Porodičnog zakona imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja njihovu zajedničku imovinu. Imovina koju je supruľnik stekao pre sklapanja braka predstavlja njegovu posebnu imovinu. Ako je imovinu supružnik stekao u toku trajanja braka deobom zajedničke imovine odnosno nasleđem, poklonom ili drugim pravnim poslom kojim se pribavljaju isključivo prava predstavlja njegovu posebnu imovinu. Za sopstvene obaveze preuzete pre ili nakon sklapanja braka odgovara supružnik koji ih je preuzeo svojom posebnom imovinom, kao i svojim udelom u zajedničkoj imovini. Ukoliko je u pitanju zajednička imovina za obaveze preuzete radi podmirenja potreba zajedničkog života u braku, kao i za obaveze koje po zakonu terete oba supružnika odgovaraju supružnici solidarno svojom zajedničkom i posebnom imovinom. U slučaju da je supružnik iz svoje posebne imovine podmirio zajedničku obavezu ima pravo na naknadu od drugog supružnika srazmerno njegovom udelu u zajedničkoj imovini.

Sama činjenica da ste podigli kredit u vreme trajanja bračne zajednice nije dovoljna da biste, od sada već bivše supruge, zahtevali da učestvuje u vraćanju kredita. To možete zahtevati ako je kredit uzet radi namirenja zajedničkih potreba oba supružnika i ako je kredit utrošen na određenu stvar na koju oba supružnika zajedno polažu pravo svojine.

ja sam se razvela sporazumno uz dogovor da bivsi suprug vidja decu svaki vikend jer smo bili blizu ali ni to nije ispunjavao...alimentacija je odredjena na 10 hiljada ali zbog smrti 1 deteta samoinicijativno je smanjio na 7 hiljada.Ja sam se sada udala i dali moram da mu odvodim decu do pola puta ili do njega kako on zahteva?
lena savic

Postovana,

Vi i Vaš bivši suprug dužni ste da postupate onako kako je određeno sporazumom prilikom razvoda. Naravno, usled bitno promenjenih okolnosti oboje imate pravo da zahtevate izmenu sporazuma.

Postovani,
ja sam jedna mlada majka koja se razvela sporazumno i cerka je ostala da zivi sa ocem, nisam imala uslove da je izdrzavam. Trebala sam da placam alimentaciju.
Medjutim, godinu dana mi je nije dao, niti mi dozvoljava da je cujem. Sada sam stambeno situirana i zelim je. Sta mogu da uradim kako bi moje dete bilo samnom?
jelena stankovic

Poštovana,

Iz Vašeg pitanja se da zaključiti da ste se sa supružnikom sporazumno razveli i zaključili pismeni sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava. Na osnovu tog sporazuma pravo na vršenje roditeljskog prava pripada ocu deteta. Vi imate pravo da održavate lične odnose sa detetom i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta odlučujete zajednički i sporazumno sa ocem deteta . Po članu 81. Porodicnog zakona roditelj grubo zanemaruje duznosti iz sadržine roditeljskog prava ako sprečava održavanje ličnih odnosa deteta i roditelja sa kojim dete ne zivi, te zbog toga može u odgovarajućem sudskom postupku biti lišen roditeljskog prava. U svakom slučaju imate pravo da zahtevate izmenu sporazuma ako su se okolnosti u međuvremenu bitno izmenile, pri čemu svoja prava možete ostvariti i posredstvom suda.

3
Pravne oblasti
Oznake