Poštovana,
Obratite se najpre bivšem poslodavcu a ukoliko sa njim ne uspete da rešite problem, obratite se inspekciji rada.
Poštovana,
Obratite se najpre bivšem poslodavcu a ukoliko sa njim ne uspete da rešite problem, obratite se inspekciji rada.
Poštovana,
Ako smatrate da ste izloženi zlostavljanju na radu, možete nadležnom sudu podneti tužbu u kojoj možete zahtevati da se utvrdi postojanje zlostavljanja, da se u buduće zabrani takvo ponašanje, da se ukolne posledice zlostavljanja i da Vam se naknadi materijalna ili nematerijalna šteta. U tužbi treba precizno opisati činjenično stanje za koje smatrate da predstavlja zlostavljanje odnosno mobing. Naknada nematerijalne štete mora da bude u srazmeri sa samom nematerijalnom štetom, što je teško utvrdljivo i premda ne postoji zakonsko ograničenje, sud ne bi trebalo da dozvoli veću naknadu od one koju treba smatrati pravičnom.
Poštovana,
Radni odnos prestaje momentom dostavljanja rešenja o otkazu ugovora o radu. Sve do tog momenta Vi ste zapravo u radnom odnosu, pa je u interesu poslodavca da Vam što pre uruči rešenje. Takođe, njegova je obaveza da Vam zajedno sa rešenjem vrati uredno popunjenu radnu knjižicu. Ako Vas do sada već nisu pozvali, obratite se poslodavcu i zahtevajte radnu knjižicu i rešenje.
Poštovani,
Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom ako postoji opravdan razlog koji se odnosi na njegovu radnu sposobnost. Prema Zakonu o radu pod opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu na inicijativu poslodavca smatra se i neostvarivanje rezultata rada odnosno nedostatak potrebnih znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima zaposleni radi. Pre otkaza poslodavac je dužan da zaposlenog pisanim putem u formi upozorenja obavesti o postojanju razloga za otkaz ugovora o radu, kao i da zaposlenom ostavi primereni rok u kome se može izjasniti o navodima iz upozorenja.
Premeštanje na drugo radno mesto mora biti praćeno potpisivanjem aneksa ugovora o radu. Ukoliko odbijete da zaključite aneks ugovora o radu radi premeštanja na drugi odgovarajući posao, poslodavac Vam može otkazati ugovor o radu.
Ukoliko smatrate da Vam je u toku rada (ili po njegovom eventualnom prestanku) povređeno neko pravo iz radnog odnosa, zaštitu možete potražiti na sudu pokretanjem radnog spora.
Poštovani,
Ukoliko usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena u preduzeću prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla, poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. U tom slučaju zaposleni ima pravo na otpremninu u visini koja je utvrđena opštim aktom ili samim ugovorom o radu. Zakon propisuje da otpremnina u tom slučaju ne može biti niža od od zbira trećine prosečne zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu radnog staža.
Ukoliko ne prihvatite sporazumni raskid ugovora o radu, doći će do jednostranog raskida od strane poslodavca. Na Birou možete ostvariti sva prava koja Vam kao nezaposlenom pripadaju. Ne možemo da Vam odgovorimo na deo pitanja koji se odnosi na godišnji odmor jer to zavisi od čitavog niza činjenica koje u pitanju niste naveli.
Poštovani,
Poslodavac može prema Zakonu o radu da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog. Jedan od razloga koji su navedeni u zakonu je i slučaj kada zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđenu opštim aktom ili ugovorom o radu.
Ukoliko smatrate da je Vaš radni odnos prestao na nezakonit način, možete pokrenuti radni spor u kome će sud, ukoliko uspete da dokažete svoje tvrdnje, naložiti Vaše vraćanje na posao (ukoliko to budete zahtevali), isplatu naknade štete u visini izgubljene zarade i druga primanja koja Vam pripadaju po zakonu, opštem aktu i ugovoru o radu. Sud takođe može naložiti poslodavcu da Vam uplati doprinose za obavezno socijalno osiguranje.