Saveti
261
12. strana
U ugovoru o regulisanju medjusobnih odnosa izmedju grada Leskovca i Stankovic Bratislava u vezi naknade za nepokretnost, naznaceno je da se Bratislavu dodeljuje odredjen komunalno opremljen parcela u roku od mesec dana.Od tog dan je proslo 17 meseci i nista se nije uradilo po tom pitanju.U medjuvremenu su mi ponudili plac losije lokacije,koji sam ja odbiO.Interesuje me da li je grad u obavezi da mi dodeli plac naznacen u ugovoru ili moze neki alternativni?I da li je svaka sledeca gradska vlast u obavezi da ispuni ovaj ugovor?
Olivera Stankovic

Poštovana,

Grad je u obavezi da Vam dodeli plarcelu naznačenu u pomenutom ugovoru. Ukoliko nije u mogućnosti da to učini, može Vam ponuditi drugi plac jednake vrednosti ali se Vi sa tim predlogom morate složiti pri čemu će doći do izmene prvobitnog ugovora. Vaše odbijanje saglasnosti u vezi novoponuđenog placa ne oslobađa grad obaveze da Vam dodeli plac naznačen u ugovoru. Ugovor ste potpisali sa gradom tako da promena vlasti na nivou grada ništa ne menja u pogledu valjanosti ugovora. Ugovor proizvodi pravna dejstva i stvara obavezu za grad bez obzira na političku strukturu nosilaca vlasti.

Razvela sam se pre 4 godine, bila sam u braku 12godina i zajednickim radom sa svojim tadasnjim suprugom stekla veliku kucu. Trenutno sam u imovinskoj parnici koja se vodi vec 4 godine, i receno mi je da postoji velika mogucnost da ja ne dobijem nista od te kuce. Interesuje me po kom osnovu meni ne pripada pola imovine ako je stecena u braku. Inace u medjuvremenu je moj bivsi suprug dao na poklon celokupnu imovinu koja je stecena u braku, svojoj cerki iz prvog braka, naravno bez mog znanja.
Volela bi da znam da li je moguce da ja kao bivsa zena mogu da izgubim prava na svoj deo kuce!?
— anonimno

Poštovana,

Prema izloženom jedina mogućnost (koju vidimo) da ostanete bez svog dela kuće je eventualna činjenica da je ćerka iz prvog braka Vašeg bivšeg supruga već stekla pravo svojine na celoj kući i da ugovor o poklonu između nje i njenog oca nije moguće pobiti. Zbog toga što ne raspolažemo dovoljnim brojem relevantnih činjenica ne možemo Vam pomoći. Ipak je ovo pitanje trebalo da uputite Vašem advokatu, a ukoliko ga nemate zdušno Vam savetujemo da ga angažujete.

Pöstovana gospodo, obracam Vam se sa molbom da mi pravnim savetom pomognete kako da nadoknadim stetu. dana 09.06.2000 godine, pozajmio sam odredjenu sumu novca osobi koja fizicki nije bila prisutna ni dostupna da novac licno primi. Ukljucen je posrednik ( zajednicki prijatelj), da novac uruci trecem licu, u ovom slucaju , otsutnoj osobi. U roku od par dana posrednik je novac urucio trecem licu, a da tom prilikom nije napravljen nikakav pisani trag. Zaboravio sam da kazem da je izmedju mene i posrednika u preimopredaji, napravljeno nesto kao priznanica o primljenom novcu, sto posrednik potpisom potvrdjuje . Usmenim putem TEL. mi je ubrzo potvrdjeno da je novac predat trecem licu kome je novac bio i namenjen. Dogovoreno je i napisano u priznanici da se pozajmica vreti u roku od dve godine. Do danasnjeg dana to nije uradjeno.Primaoc novca ne osporava da je novac dobio od posrednika, ali da nije u mogucnosti da novac vrati. Napominjem da kod primopredaje novca izmedju Posrenika i Primaoca nije napravljena nikakva pisana potvrda. Unapred zahvalan, Ignjatic Milan.
Ignjatic Milan

Poštovani,

Na raspolaganju imate tužbu zbog neispunjenja ugovornih obaveza. Nepostojanje pisanog traga između Vas i lica koje je novac primilo ne znači da ugovora nema već samo da će biti otežano dokazivanje njegove sadržine. Morate obratiti pažnju na još jednu okolnost. Ako je dug,  kako zaključujemo prema Vašem pisanju, dospeo za naplatu u junu 2002. godine on zastareva u junu 2012. godine. Ukoliko se postupak po tužbi povede nakon tog datuma, dužnik može istaći prigovor zastarelosti.

Oduzet mi je automobil stranih tablica sa kojim sam legalno ušao na graničnom prelazu i usmeno prijavio svoj ulazak automobilom koji sam regustrovao u inostranstvu na svoje ime pošto imam odobren stalni boravak u inostranstvu. Sa njim sam obavljao poslove u inostranstvu i dolazio sam i boravio sa njim u R Srbiju. Automobil sam imao ukupno 4 meseca. Carina na prelazu mi je dala saglasnost da mogu da uđem međutim policija tvrdi da sam učinio carinski prekršaj. Zaustavljen sam u toku vožnje i oduzeta mi je saobraćajna dozvola od strane jednog policajca dok je drugi seo u moje vozilo i tražio da isto odvezem u policiji. Izdata mi je potrvrda da mi se vozilo oduzima po osnovu člana 205 ZOP bez sudskog naloga pod sumnjom da sam učinio carinski prekršaj po članu 296 a u vezi člana 292 stav 1 i 3. Vozilo je ustupljeno carinarnici u Nišu, a carinarnica je predmet prosledila Sudu za prekršaje uz zahtev da sud postupi po članu 205 ZOP i donese naredbu o privremenom oduzimanju kao I potvrdi carinski prekršaj po članu 292. stav 1 i 3 jer carinskom organu nisam prijavio robu (vozilo) koje unosim preko graničnog prelaza.
Da li su postupili u skladu sa zakonom i ako nisu šta mi preporučujete. Hteo sam da protiv policajaca pokrenem krivični zbog zloupotrebe službenog položaja. Da li sam u pravu.
Predrag Trajkov

Poštovani,

Prema Vašem pisanju izgleda da je postupak privremenog oduzimanja vozila bez naloga suda bio obavljen u skladu sa zakonom. Vaš slučaj je sada predat prekršajnom sudu koji je jedini nadležan da utvrdi da li je carinskog prekršaja bilo ili ne. Takođe, isti sud mora da odluči svojim rešenjem o eventualnom privremenom oduzimanju Vašeg vozila. Ukoliko sudija za prekršaje utvrdi da carinskog prekršaja nije bilo, možete u odgovarajućem sudskom postupku zahtevati nakandu štete koju ste pretrpeli.

na ostovinskoj raspravi 2004 moja sestra se prihvatila 1/3 dela kuca. Sad bi ona da se odrekne tog dela u moju korist ili da mi pokloni interesuje me kakva je prcedura i kolika si placanja (poez takse) barem priblizno
s postovanjem
HVALA
— anonimno

Poštovani,

Izjava o prihvatanju nasleđa je neopoziva. To u konkretnom slučaju znači da se Vaša sestra sada ne može odreći nasleđa koje je prihvatila. Ostaje mogućnost da tim svojim delom slobodno raspolaže pa može ugovorom o poklonu na Vas preneti pravo svojine koje ima na trećini predmetne kuće. U tom slučaju postoji obaveza plaćanja poreza na poklon. Poreski obveznik je poklonoprimac, a visina poreza zavisi od vrednosti poklona.

Poštovani,
posle 14 godina braka podneo sam tužbu za razvod braka Prvom sudu na Novom Beogradu, na osnovu obrasca koji sam našao na Internetu. Napominjem da imamo i ćerku koja ima 14 godina i koja je sve vreme sa mnom.
Od 5 septembra žena je otišla kod svojih roditelja, koji narednih 15 dana nisu hteli da mi kažu gde se nalazi. Pošto je žena pre odlaska imala problem sa vidom (na jedno oko) i pila lekove koji su kod nje izazvali psihičke probleme, posumnjao sam da je u bolnici i na kraju je pronašao u bolnici dr Laza Lazarević. Odatle je prebačena na neuropsihijatriju gde je ustanovljeno da ima blagu upalu ovojnice kore velikog mozga, pri čemu su me doktori uveravali da je žena psihički apsolutno zdrava i da je lek koji je pila (kortikosteroide) uzrokovao trenutne psihičke promene.
1. U periodu dok sam je tražio saznao sam da je kupila stan, koji je još uvek u izgradnji. Stan je kupio njen otac plativši porez, pa joj je poklonio pre pola godine i više. Dete je takođe vodila da joj pokaže gde će živeti kada se razvede (ali da dete ne kaže meni).
2. Pre neki dan joj je na kućnu adresu stigao izveštaj iz banke, a u kojem stoji da je stanje na računu preko 500.000,00 dinara
3. Pre 3 meseca, moja majka je poklonila meni stan u kojem smo svi živeli prethodnih 7godina.

Pitanja:
1. Da li ona ima neka prava na moj stan koji sam dobio na poklon od majke, jer smo živeli svi u njemu?
2. Da li treba da promenim tužbu, jer očigledno ta žena ima tajne račune, kupuje stanove i ko zna šta još?
3. Kakvi su moji izgledi na sudu da zadržim dete (koje je sve vreme sa mnom) s obziom da je bila u bolnici?
4. Ukoliko treba više detalja da li mogu da dođem na savet kod Vas?

Molim Vas da mi pomognete, jer sam prosvetni radnik i samohrani roditelj koji nije u mogućnosti da plaća advokatske usluge.

Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Vaša supruga ne može da polaže pravo svojine na stan koji ste na poklon dobili od majke, jer taj stan predstavlja Vašu posebnu imovinu. I vice versa, stan koji je Vaša supruga dobila na poklon od svog oca predstavlja njenu posebnu imovinu odnosno ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

Prilikom odlučivanja o načinu vršenja roditeljskog prava, sud će uzeti u obzir sve relevantne okolnosti slučaja, pri čemu će svoju konačnu odluku  o tome doneti uzimajući u obzir najbolji interes deteta. Verovatno će u tom slučaju sud pribaviti i mišljenje organa starateljstva odnosno Centra za socijalni rad. Kako Vaše dete ima 14 godina, sud ili Centar za socijalni rad može da uzme u obzir i mišljenje samog deteta, ukoliko naravno ono želi da se o tome izjasni.

... 12 ...
Pravne oblasti
Oznake