Postovani
Radim kod poslodavca 2 godine prijavljen, 5 godina sam radio ne prijavljen. Po ugovoru o radu mi stoji 40 radnih sati nedeljno, radim 5 dana + subota 6 do 8 sati tog dana radim, to nigde nije regulisano, niti je placeno, ako ostanem duze sat dva radnim danom to mi se plati 120 dinara po satu. Godisnji odmori su mi 10 dana, prosle godine je bilo 15, s tim da nemam ni jedan papir da sam bio na godisnjem odmoru, pokazna markica za prevoz po ugovoru bi trebala da je placena, dobijam samo pola para od markice, pola ja placam.
Moje pitanje je dali ja mogu da tuzim poslodavca da mi isplati godisnje odmore, prekovremene sate, prevoz, za to sto sam radio ne prijavljen... u slucaju da ja dam otkaz, ili mora on da mi da otkaz da bih mogao to da trazim preko suda ili kako vec?
— Jovan Petrovic
Poštovani,
Da biste sudskim putem ostvarili svoja prava iz radnog odnosa, nije potrebno da Vam poslodavac prethodno otkaže ugovor o radu niti je potrebno da Vi to sami učinite. U radnom sporu možete ostvariti sva prava koja Vam pripadaju po Zakonu o radu, opštim i posebnim kolektivnim ugovorom (ukoliko postoje) kao i samim ugovorom o radu.
Što se godišnjeg odmora tiče, u svakoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu a najmanje u trajanju od 20 dana, što je i propisano Zakonom o radu. Ako krivicom poslodavca zaposleni ne koristi godišnji odmor on ima pravo na naknadu štete u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca. Ukoliko je ugovorom o radu predviđeno da će Vam poslodavac plaćati troškove prevoza imate pravo na naknadu u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.