Saveti
261
29. strana
S obzirom da bivši suprug smatra da ja kupujem bespotrebne stvari i da trošim mnogo više nego što je realno po njegovoj proceni,a da pritom on 13 godina ne plaća alimentaciju niti daje bilo kakve pare niti kupuje poklone, čak ima i sudiju na svojoj strani koja mene ispituje kako ja to njemu omogućavam i zašto ga uopšte šaljem na ekskurziju kada je to jedna obična glupost, smem li ja da budem drska i kažem im da ako im bilo šta smeta neka traže veštačenje i tačno utvrde potrebe deteta od 15 godina i tada podelimo shodno nalazu veštaka troškove.
Hvala unapred.
ogorčena

Poštovana,

Nije nam najjasnije kakva je prioroda spora koji vodite ali u svakom slučaju možete predložiti veštačenje. Predlog mora da sadrži naznačenje predmeta i obima veštačenja kao i lica koje veštačenje treba da sprovede. Ukoliko sud usvoji Vaš predlog, odlučiće o svim pitanjima vezanim za veštačenje uključujući troškove veštačenja. Veštačenje se sprovodi u slučaju kada postoje činjenične nejasnoće kako bi se utvrdilo pravo činjenično stanje. Sud će svoju konačnu odluku doneti uzimajući u obzir kako nalaz i mišljenje veštaka tako i ostale dokaze izvedene u dokaznom postupku. Kako Vas interesuju potrebe maloletnog deteta, od značaja može da bude i mišljenje Centra za socijalni rad.

Poštovani,
Dobila sam iz poreske uprave za neizmirenu obavezu plaćanja poreza na oružje za 2002 i 2003 godinu.Sve godine pre i posle su izmirene , a ja sam iz tog poreioda bacila uplatnice.(čuvam zadnje 5 godina ).Interesuje me kad zastareva potraživanje jer ne mogu da dokažem da sam platila.
Unapred hvala
Milica Radonić

Poštovana,

Poreska uprava ima dve vrste prava, pravo na naplatu poreza i pravo na utvrđivanje poreza. Pravo Poreske uprave na utvrđivanje poreza zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče. Zastarelost u ovom slučaju počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez. Pravo Poreske uprave na naplatu poreza zastareva takođe za pet godina ali zastarelost počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je poreska obaveza dospela za plaćanje. Prestaće da teče rok zastarelosti ukoliko Poreska uprava preduzme bilo koju radnju u cilju utvrđivanja ili naplate poreza. Nakon prekida, zastarelost počinje da teče iznova, od početka.

Na osnovu podataka iznetih u pitanju, mislimo da je pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza zastarelo (naravno, ako nije bilo prekida zastarelosti), ali ipak se o tome morate detaljnije raspitati kod Poreske uprave.

Danas sam fotografisao odnosenje automobila paukom ispred Maxija gde sam se zaustavio da kupim potrepstine. A fotografisao sam iz namere da ih posaljem kao dokaz Beograd putu i Maxiju da je neophodno da se izgradi jos parking mesta. Pandur me zaustavio i rekao da nije dozvoljeno da ga fotografišem iako se on na slici i ne vidi već samo radnici parking servisa. Rekao mi je da ima dovoljno parking mesta i da se odselim odavde ako mi ne odgovara!? Na njegovo insistiranje da ih obrišem nisam pristao a on je rekao "dobro napisaću krivičnu" i vratio mi ličnu kartu. Nije mi dao nikakav zapisnik pa ništa nisam ni potpisivao. Inače uvek dodju tu oko 5 sati kad se radni ljudi vraćaju i kupuju u Maxiju.

Jel da očekujem tzv. informativni razgovor ili....
Dragan

Poštovani,

Teško da na osnovu ovoga što ste napisali policajac može da podnese krivičnu prijavu. Možda je mislio na prekršajnu prijavu ali ne znamo koji bi to prekršaj bio. U svakom slučaju, nećete biti pozvani na informativni razgovor. Moguće je da Vam stigne poziv od prekršajnog suda radi vođenja prekršajnog postupka povodom učinjenog prekršaja ali naglašavamo sve pod pretpostavkom da pomenuti policajac zaista podnese prekršajnu prijavu.

Poštovani,
zaposlena sam u prodavnici od marta 2009 a kroz tačno godinu dana primljena sam na neodređeno. Od 01.09.2011.god. otvoreno mi je porodiljsko bolovanje a na moje mesto zaposlena je osoba koja će raditi izgleda samo mesec dana. Sada kologinica ostaje da radi sama. Interesuje me da li po isteku porodiljskog bolovanja i bolovanja radi nege deteta koje traje 365 dana od dana otvaranja firma može da mi odma uruči otkaz ili je u obavezi da me drži izvesni period i koja su u opšte moja prava? Hvala unapred!
— anonimno

Poštovana,

Nakon što se zavrsi period Vašeg odsustva sa posla usled materinskih obaveza, nastavljate najnormalnije sa radom. Pošto imate sa poslodavcem potpisan ugovor o radu na neodređeno vreme, poslodavac Vam može uručiti otkaz samo ukoliko su za to ispunjeni uslovi navedeni u zakonu odnosno ukoliko su razlozi opravdani. Ako Vam neopravdano prestane radni odnos a posebno ako radni odnos prestane zbog razloga koji su povezani sa vašom trudnoćom, detetom ili porodičnim obavezama možete zaštitu potražiti na sudu tako što ćete pokrenuti radni spor.

Postovanje,U braku sam 12god i sve sto imamo steklismo zajedno.Pre 4god.se pojavila suprugova vanbracna cerka koja je tada imala 12god i koju je on tek tada i priznao jer do tada nije ni znao da postoi.Njena majka sada hoce da trazi neki nuzni deo koji navodno pripada detetu,pa me zanima da li je to moguce sada, obzirom da je moj suprug ziv ili joj to pripada tek posle njegove smrti.Unapred hvala za Vas odgovor
— anonimno

Poštovana,

Vanbračna ćerka Vašeg supruga ima pravo na nužni nasledni deo ali tek nakon smrti Vašeg supruga. Nije moguće zahtevati nasledstvo unapred, jer pravo da se nasledi nastaje u trenutku smrti ostavioca.

Poštovani,
Da li mogu da vratim imovinu koju je moj otac prepisao na mene komesacijom sedamdesetih godina. Naime on je tada prepisao na mene i mog brata. Ja sam 1971g. to prepisala na brata jer mi je smetalo za dobijanje stipendije za studije. Nisam do sada ništa pokretala zato što moj brat nema dece, međutim moj brat je izjavio da će sve ostaviti nekom našem rođaku iako zna da sam ja posle razvoda stambeno nezbrinuta-podstanar sam i lošeg materijalnog stanja. Nikada nije bilo reči o tome da ja to njemu poklanjam iako je zvanično tako nešto urađeno. Molim Vas odgovorite mi da li mogu, i koji je način da vratim deo imovine koji su mi roditelji namenili? Hvala unapred,
— anonimno

Poštovana,

Imovinu koju spominjete, ako smo dobro razumeli, preneli ste ugovorom o poklonu na brata. Na taj način je Vaš brat stekao apsolutno pravo svojine i samim tim može slobodno raspolagati datom imovinom. Međutim, ukoliko ste nakon učinjenog poklona zapali u takvo materijalno stanje da nemate nužnih sredstava za život ili za izdržavanje lica koja ste po zakonu dužni da izdržavate, možete zahtevati raskid ugovora o poklonu. U tom slučaju je poklonoprimac (Vaš brat) u obavezi da vrati predmet poklona, ukoliko se taj predmet još uvek nalazi u njegovoj svojini. Poklonoprimac se može osloboditi obaveze povraćaja predmeta poklona ukoliko preuzme obavezu da poklonodavcu (Vama) obezbedi nužna sredstva za život.

 

... 29 ...
Pravne oblasti
Oznake