Saveti
261
34. strana
Kontekst:
Sa vlasnikom parcele, na kojoj se nalazi izvor vode, imam ugovor, sklopljen 1990.g., za slobodan pristup, korišćenje izvora i 5 m2 za kaptažu i bazen. Ugovor sadrzi i obavezu da se u katastru unese teret na predmetnu parcelu.

Do sada teret nije unet a u međuvremenu a) umro je vlasnik parcele (nasledio ga je sin) i b) u katastru je promenjen broj parcele (zbog deobe na više placeva/delova zbog prodaje, broj je sada različit od onog upisanog u postojećem ugovoru).

Za upis tereta u katastru traže aktueliziran (novi) ugovor ili aneks sa korigovanim brojem parcele i potpisom novog vlasnika (naslednika).

Pitanje:
Da li je za upis tereta u katastru potrebno i dovoljno:

a)\tNapraviti aneks postojećeg ugovora koji će potpisati naslednik (sin pokojnog vlasnika-potpisnika postojeceg ugovora) u kome ce biti naveden novi broj parcele?
To jest, da li se za postojeći ugovor može napraviti punovažan aneks koji sada potpisuje naslednik (novi vlasnik) iako je osnovni ugovor potpisao pokojni vlasnik?

ili se mora

b)\tNa osnovu postojećeg ugovora napraviti novi ugovor sa novim brojem parcele, koji će potpisati naslednik (sin pokojnog vlasnika-potpisnika postojećeg ugovora)?
Dragoljub Popovic

Poštovani,

Morate zaključiti potpuno novi ugovor sa trenutnim vlasnikom predmetne parcele na kojoj se nalazi izvor vode. Nakon toga savetujemo da radi Vaše pravne sigurnosti odmah upišete svoje pravo u Katastru nepokretnosti.

Ako ugovor koji posedujete sa sarim vlasnikom predmetne parcele uređuje stvarnu službenost, morate imati na umu da se pravo službenosti zasniva momentom upisa u Katastar a ne momentom potpisivanja ugovora. Drugim rečima, ugovor koji posedujete je pravni osnov za sticanje prava službenosti, a trenutak sticanja samog prava je ustvari trenutak upisa u javne knjige katastra nepokretnosti.

Ukoliko sumnjate da će novi vlasnik pristati na potpisivanje novog ugovora, probajte da se obratite nadležnom sudu (osnovni sud) sa zahtevom da u vanparničnom postupku donese deklarativnu presudu kojom će ustanoviti i potvrditi da je izmenjen stari i konstatovati novi katastarski broj parcele.

Moj pokojni otac je sa sestrom i samnom napravio ugovore o dozivotnom izdrzavanju,znaci postoje dva ugovora.Jedan je napravljen sa sestrom kao davaocem izdrzavanja i njega i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na stan koji je u njegovom vlasnistvu.Drugi ugovor je napravljen izmedju mene kao davaoca i oca i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na kuce(3) sa placem koji su u njegovom vlasnistvu.Ostavinska rasprava je zakazana za ovaj mesec.Ali,moj pokojni otac ima dva sina iz prvog braka.Jedan od njih zivi u jednoj od kuca koje se nalaze u ugovoru koji je napravljen samnom,koristi tu kucu i nekih 3 ari placa (od ukupnih 6 ari),kucu je nadogradio i u njoj nesmetano zivi dugi niz godina.Tu kucu su nas otac i njegova majka sagradili dok su bili u braku (nekih 63 kvadrata)i u tom braku su kupili svih 6 ari placa.Posle razvoda njihove majke i naseg oca zajednicka imovina nije podeljena.Moj otac sa mojom majkom na preostala 3 ara placa gradi kucu od 33 m2 koja je i legalizovana pre dve godine i kucu od 63 m2 koja je samo sazidana i stavljena pod krov,bez drvenarije,kanalizacije,struje i vode.U braku sa mojom majkom dobija i stan od 50 m2.
Otac je preminuo prosle godine,a njegova bivsa supruga pre nekih 10-ak godina.Njihova zajednicka imovina ostaje i dalje ne podeljena.
Predpotstavljam da braca mogu da traze podelu imovine njihove majke (koju im ja ne sporim,jer vec koriste pola placa i kucu,ali oni hoce sve tri kuce i ceo plac pravdajuci se da je plac kupljen u braku sa njihovom majkom)Da li oni tom podelom ruse ugovor koji ja imam?Odnosno da li je moj ugovor moguce srusiti?Da li se rusenjem mog ugovora rusi i sestrin?Moram da napomenem da oni nisu brinuli o nasem ocu ni materijalno ni moralno,cak mu ni na sahrani nisu bili,dok smo sestra i ja brinule i sahranile onako kao je on to zeleo.O nasoj majci brinemo u svakom pogledu jer je tezak asmaticar i ima malu penziju. Unapred zahvalna..
— anonimno

Poštovana,

Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.

2005.god. i ja sam os njega nasledila prizeman deo kuce zajedno sa prikljuckom za vodu i vrlo malom septickom jamom (sirine 1m i dubine 2m)koja je dovoljna za 1 0s0bu uz redovno praznjenje. Zena ciji je bio prvi sprat te kuce je kada je tata preminuo (a tata joj je dozvolio da sprovede vodovod.instalaciju naa njen sprat i sluzi se sa njegovog prikljucka) prodala svoj sprat jednoj petoclanoj porodici, rekavsi im da prikljucak za vodu nije njen i da ce vremenom to morati da rese.Obzirom da ne zivim u istom mestu gde je ta kuca ja sam im dozvolila da nastave da koriste vodu sa tatinog prikljucka uz primedbu da bi vremenom trebali sebi da obezbede prikljucak koji im je jako blizu i da na svom placu iskopaju sept.jamu cija velicina odgovara broju clanova njihovog dela, jer ne mili mi se tamo da odem jer tatina sept.jama je uvek prepuna,izliva se i zagadjuje moj deo ogradjenog placa. Evo proslo je vec 7 god. oni nista ne preduzimaju povodom kupovine prikljucka za svoje domacinstvo i kopanju s.jame u svoj deo placa, traze mi da im dam saglasnost za razdvajanje vode sa moje cevi, ali ja to ne mogu da ucinim, jer moj sin planira da na delu placa napravi objekat za sebe, pa pre cu mom detetu dati kad bude trebalo saglasnost o razdvajanju vode nego nekom strancu (iako smo pod istim krovom-moje prizemlje,njegov prvi sprat i potkrovlje) tim pre sto mu je u cev na koju nov korisnik moze da se prikljuci. Molim vas sta ja mogu da ucinim povodom toga, jer vremenom je poceo da bude i drzak jer sve redje odlazim, nemam zastitu, cak je poceo da me pita sve cesce da mu to prodam, a ja to ne zelim jer tu su moji koreni, a mozda uskoro predjem tamo da zivim. Hvala, unapred!
— anonimno

Poštovana,

Ne možete naterati nekoga da sebi obezbedi priključak za vodu ali možete mu zabraniti da se koristi Vašim priključkom za vodu, kao i Vašom septičkom jamom. Možete uz asistenciju preduzeća za vodovod preduzeti mere za isključenje onog dela vodovodne mreže koju preko Vašeg priključka koriste komšije iznad Vas.

Dobio sam kaznu za neplaćeno parkiranje u plavoj zoni u gradu. Čuo sam na više mesta da su te doplatne karte neustavne, tj. da gradsko preduzeće nema pravo da ih naplaćuje.
Da li postoji nešto što mogu da uradim da ne bih platio doplatnu kartu, ako oni nemaju prava da ih naplaćuju?
— anonimno

Poštovani,

U obavezi ste da izmirite dugovanje koje imate prema parking servisu po osnovu doplatne karte.

Skupština Stanara čiji sam ja predsednik ,početkom grejne sezone 2010. da bi dobila grejanje prilikom potpisivanja ugovora sa Toplanom bila je prinuđena da bude garant i za dva lokala koji se nalaze u zgradi .Sada se bliži nova grejna sezona ,stambeni deo zgrade je izmirio sva dugovanja prema Toplani dok lokali nisu isplatili ni jedan račun. Radi se o dugu od oko 50000 dinara .Sada Toplana preti da će pustiti našu menicu i naplatiti svoja dugovanja .Moje pitanje je : Šta Skupština stanara treba da uradi da bi lokali platili svoja dugovanja (kako ih naterati).S tim da sam se više puta obraćao vlasniku lokala, što telefonski što pismeno ali bez ikakvog efekta.
— anonimno

Poštovani,

S obzirom na to da ste garantovali za isplatu potraživanja koja toplana ima prema dva lokala koja se nalaze u Vašoj zradi (prema onome što ste izneli reklo bi se da je reč o meničnom avalu) toplana ima pravo da naplati dug od 50000 dinara direktno od Vas. Međutim, to ne dira u Vaša regresna prava prema vlasnicima lokala. Ukoliko budete Vi podneli trošak od 50000 dinara, imate pravo da u odgovarajućem sudskom postupku povratite sredstva od vlasnika lokala koja ste isplatili toplani kao njihov garant. Vođenje sudskog postupka bi prouzrokovalo dodatne troškove pa bi bilo najbolje da celokupnu proceduru objasnite vlasnicima lokala kako bi uvideli da je u obostranom interesu da plate svoja dugovanja pre nego što toplana naplati svoja potraživanja od Vas.

Postovanje
Samohrana majka sam i ml.dete je povereno meni . Zanima me da li imam pravo da izvedem dete van drzave ako mi se ukaze prilika za radom u inostranstvu i buducin zivotom tamo. Naravno,dete bi pohadjalo skolu jezika pa nastavilo skolovanje tamo. Da li ima zakonskih prepreka za to i ako ima,kakve su sanse da se rese,jer odnos sa bivsim supruznikom se menja kao vreme a sumnjam da bi prihvatio to,cisto iz inata.
Hvala unapred
— anonimno

Poštovana,

Otac deteta, iako ne vrši roditeljsko pravo, ima pravo i dužnost da izdržava dete, da sa detetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta (u koja spadaju i obrazovanje i promena prebivališta deteta) odlučuje zajednički i sporazumno sa Vama kao roditeljem koji vrši roditeljsko pravo. Dakle, neophodna je saglasnost oca deteta.

... 34 ...
Pravne oblasti
Oznake