Saveti
261
36. strana
Postovani ,imala bih nekoliko pitanja za vas! Drzavljanin sam Srbije,ali sa prebivalistem u Crnoj Gori. Udata sam od aprila ove godine,i imam cerkicu od nepuna dva meseca! Zelim da se razvedem,ali mi muz preti zabranom izlaska iz drzave za dete, a ja zelim da se vratim u Srbiju!!! Malecka ima drzavljanstvo Crne Gore! Da li je moguce da se dobije ta zabrana? Zanima me i dal on moze da mi oduzme dete,posto je zaposlen a ja ne? I koliko bi na sud uticala odluka da je on na uslovnoj slobodi? Unapred zahvalna!
Ksenija Vlahovic

Poštovana,

Ukoliko želite da se razvedete najbolje bi bilo da tužbom za razvod braka pokrenete brakorazvodnu parnicu u kojoj će biti odlučeno i o vršenju roditeljskog prava. Na odluku suda će uticati sve relevantne okolnosti, uključujući i Vašu nezaposlenost odnosno sposobnost izdržavanja i uslovnu osudu Vašeg supruga. Prilikom odlučivanja sud će se rukovoditi najboljim interesom deteta a primenjivaće relevantno pravo Republike Crne Gore. Najbolje bi bilo da se u Srbiju vratite pošto se razvedete. Dok se ne razvedete savetujemo Vam da se uzdržite od akata i ponašanja kojima možete povrediti prava Vašeg supruga koja on ima kao otac deteta.

Postovani,
Obracam vam se za savet u vezi alimentacije. Htela bih da tuzim bivseg vanbracnog muza za neizmirivanje svojih obaveza poslednja dva meseca. Imamo petogodisnju cerku koja je sudski uz njegovu saglasnost dodeljena meni na staranje. U medjuvremenu ja sam osnovala novu vanbracnu zajednicu i u njoj pre nepuna dva meseca dobila jos jednu cerku. Pokusala sam vansudskim putem da razgovaram sa njim u vezi alimentacije ali on nece ni da cuje, preti mi da ce traziti i starateljstvo nad cerkom. Moram da napomenem da moj sadasnji suprug sa cerkom iz prethodne vanbracne veze ima divan odnos i da joj mnogo vise ljubavi pruza nego njen bioloski otac koji se ne seti da pozove svoju cerku i po 2-3 meseca. Potpuno mi je jasno iz Vasih prethodnih odgovora da imam pravo na alimentaciju. Mene interesuje pitanje starateljstva nad detetom, odnosno moram da napomenem da je moj sadasnji suprug trenutno bez zaposlenja i da li to utice na odluku Suda da mi oduzme starateljstvo? Ja sam zaposlena, trenutno na porodiljskom bolovanju.

Unapred hvala od jedne zabrinute mame
— anonimno

Poštovana,

Pod starateljstvo se uglavnom stavljaju deca bez roditeljskog staranja tako što im se dodeli staratelj.

Vama je sud najverovatnije poverio dete i odredio samostalno vršenje roditeljskog prava. U tom slučaju otac, kao drugi roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo, ima pravo i dužnost da izdržava dete (plaća alimentaciju), da sa detetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta odlučuje zajednički i sporazumno sa Vama kao roditeljem koji vrši roditeljsko pravo.

Sud se uvek rukovodi najboljim interesom deteta. Ukoliko poštujete svoje obaveze izdržavanja, čuvanja, podizanja, vaspitavanja, obrazovanja i zastupanja deteta, koje inače predstavljaju sadržinu vršenja roditeljskog prava, odnosno ako se revnosno starate o detetu, nemate razloga za brigu. Nezaposlenost Vašeg vanbračnog partnera nije od značaja.

Možete preko suda zahtevati isplatu dospelih a neplaćenih alimentacionih davanja.

Ja i supruga cuvamo komsinicu koja nema nikog osim sestre(koja ne zivi sa njom).Ta osoba koju cuvamo je inace pravno lice u peenziji.Napisala je testament kako bi posle njene smrti sva pokretna i nepokretna imovina kao i deo novca koji se nalazi u banci ostao meni.Testament je napisan uz prisustvo dva svedoka koji su se potpisali sa brojem l.k.Da li ovakav testament vazi bez overe u sudu jer mi ona uporno tvrdi da vazi jer ima dva svedoka.Molim vas za vase misljenje.Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.

Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.

Postovani,

otac je preminuo i nije ostavio testament.Kako i gde da pokrenemo ostavinski postupak uzimajuci u obzir cinjenicu da je deo imovine,kucu i novac u banci,imao i u Crnoj Gori.

Unapred veliko hvala
— anonimno

Poštovani,

Sud bi trebalo da pokrene ostavinski postupak po službenoj dužnosti, ali možete mu se obratiti sa zahtevom za pokretanje ostavinskog postupka. Mesno je nadležan sud na čijem području je u trenutku smrti ostavilac (Vaš otac) imao prebivalište. U postupku za raspravljanje zaostavštine sud utvrđuje koja imovina sačinjava zaostavštinu, pa navedite da ostavilac ima pokretnu i nepokretnu imovinu u Crnoj Gori, nakon čega će Vas sudija dalje uputiti.

U gradskom prevozu su meuhvatili da nemam kartu 2008.god. i napisali su mi kaznu, mene zanima da li ta kazna ima vremenski rok kada zastareva?
Natasa Ilic

Poštovana,

Potraživanje po osnovu doplatne karte za javni prevoz zastareva u roku od godinu dana. To znači da je potraživanje u tom roku utuživo, odnosno da se može sudskim putem naplatiti. Kada potraživanje zastari, to ne znači da Vi prestajete da budete dužnik, već samo da poverilac (u ovom slučaju GSP) ne može svoje potraživanje namiriti preko suda. U slučaju da dođe do spora, morate istaći prigovor zastarelosti, jer na zastarelost sud ne pazi po službenoj dužnosti.

otac mi je umro pre tri meseca.naslednici smo ja i moja maceha.u braku su bili preko 50 godina.otac je posedovao kucu sa placom izgradenom u zajednici sa macehom.od oca je dobio na poklon kucu sa placom i sumom.maceha nema dece sa mojim ocem i nema u opste.koja su moja nasledna prava.kakva je podela sa ovim sto je otac dobio na poklon. unapred hvala.
divna miloradovic

Poštovana,

Imate pravo na polovinu celokupne očeve zaostavštine. Druga polovina pripada Vašoj maćehi. Kuća koju je Vaš otac dobio na poklon od svog oca ulazi u zaostavštinu.

... 36 ...
Pravne oblasti
Oznake