Saveti
261
8. strana
Postovani, prema presudi od pre 12 godina, moj suprug je za dvoje dece placao izdrzavanje od 40% svojih primanja. U medjuvremenu je dobio jos jednom dete, a deca iz prvog braka su postala punoletna. Zbog ponasanja njihove majke, koja se navodno slozila, trazlili smo smanjenje alimentacije na 30%. Da li da angazujemo advokata i sta ce biti ako deca ne dodju na prvo rociste?...Da li je nas zahtev opravdan? Unapred zahvalna.
— anonimno

Poštovana,

Vaš zahtev za smanjenje visine alimentacije će biti opravdan ako su se okolnosti bitno izmenile u odnosu na okolnosti koje su postojale u vreme donošenja prve presude. S obzirom da su deca u čiju korist je alimentacija ustanovljena punoletna, verujemo da će sud insistirati na njihovoj prisutnosti jer mogu samostalno i bez majke zastupati svoje interese. Ukoliko su sve zainteresovane strane saglasne da se alimentacija smanji, sud bi trebalo da o tome donese odluku bez nekih narocitih komplikacija, naravno ako se prethodno uveri da smanjenje alimentacije neće nepravično povrediti interes dece.

Postovani,
Zeleo bih, ukoliko je moguce, dobiti pravni savet od Vas.
Verovatno ste upoznati sa trenutno aktuelnim strajkom policije. Registracija za automobil mi je istekla 14.12.2011.g.Ja sam obavio tehnicki pregled,napravio novu polisu osuguranja i platio sve potrebne dadzbine i potrebnu dokumentaciju predao na salteru MUP-a 12.12.2011.g.Nove tablice ne mogu dobiti zbog vec pomenutog strajka policije.Automobil vozim sa starim tablicama.Interesuje me da li je ovo prekrsaj i mogu li biti kaznjen zbog istog .
— anonimno

Poštovani,

Nemogućnost da zbog štrajka policijskih službenika uredno registrujete svoje vozilo ne daje Vam za pravo da upravljate neregistrovanim vozilom. Ukoliko budete uhvaćeni u vožnji, učinićete prekršaj. Smisao štrajka je između ostalog i u tome da se obustavom rada uskrati mogućnost ljudstvu da ostvari neka prava odnosno da im se uskrati pružanje usluga. Da je suprotno štrajk ne bi imao nikakvog smisla.

Postovani:
Moje pitanje je: kupujem stan preko stambenog kredita u Beogradu, stan je uknjizen, nema nikakvih opterecenja, ali iz price jednog prijatelja koji je isto kupio stan na kredit i u istom naselju, da mora sadasnji vlasnik, da izjavu u sudu da se odrice neke prostorije na koriscenje koja mu i po prodaji nekretnine pripada, sto je meni stvarno nelogicno da ako je kupim stan kako on ima posle toga pravo na koriscenje neke prostorije u tom stanu, a ona je jedini vlasnik(prodavac u ovom slucaju je udovica i na nju se sve vodi).
Goran Ugarkovic

Poštovani,

U slučaju koji ste naveli ima dosta logičkih nejasnoća koje naravno mogu imati za posledicu razna pravna rešenja. U svakom slučaju, relevantan je kupoprodajni ugovor i kvadratura stana u njemu navedena. Ako je predmet kupoprodajnog ugovora ceo stan, onda bivša vlasnica ne može imati nikakva prava na tom stanu ili na bilo kom delu tog stana. Naravno, moguće je ugovoriti i drugačije. Savetujemo Vam da pre nego što zaključite ugovor konsultujete advokata.

postovani molim savet
nedavno sam na poslu u jednom kiosku dozivela oruzanu pljacku .zanima me dali imam pravo na nekakvu nadoknadu za pretroljeni strah .
— anonimno

Poštovana,

Prema Zakonu o krivičnom postupku, oštećenim se smatra svako lice čije je neko lično ili imovinsko pravo oštećeno ili ugroženo krivičnim delom. Dakle, pravo na naknadu štete imate, samo je bitno da li je pokrenut postupak protiv lica koje je izvršilo dato krivično delo, jer ćete Vi imati pravo da tokom tog postupka podnesete zahtev za naknadu nematerijalne štete, protiv lica koje je krivično delo izvršilo. O tom zahtevu odlučuje sud, ali vrlo je moguće da Vas uputi na parnični spor, gde ćete morati tužbom da zahtevate naknadu štete od osuđenog.

Postovani,
moja majka je zivela nevencano sa covekom 25 god.Zanimame posle njene smrti da li on ima pravo po zakonu na nasledstvo.Inace smo sestra i ja naslednici.

Hvala
Loncar branislava

Poštovana,

Zakon o nasleđivanju ne predviđa mogućnost da ostavioca, primenom pravila zakonskog nasleđivanja, nasledi njegov vanbračni partner. U konkretnom slučaju, pomenuti čovek ne nasleđuje Vašu majku.

iveo sam u vanbracnoj zajednici iz koje se rodilo dete ali sam ja pre rodjenja napustio zajednicu. Majka deteta trazi od mene da priznam ocinstvo ali ja zelim validan dokaz za to, pa mi objasnite proceduru i ko snosi troskove, sudske, vestacenja.
— anonimno

 

Poštovani,

Ako je majka deteta Vas navela kao oca, bićete pozvani da se o tome izjasnite. Ukoliko odbijete da priznate dete, majka može tužbom za utvrđivanje očinstva protiv Vas pokrenuti spor. Troškove postupka po pravilu snosi strana koja je u postupku poražena, ali svakako o tome odlučuje sud. DNK analizu možete obaviti privatno mimo suda u nekoj za to specijalizovanoj ustavnovi, naravno ako se prethodno tako dogovorite sa majkom deteta.

... 8 ...
Pravne oblasti
Oznake